Έτοιμη για... Ευρώπη!

Με γκολ των Χριστοφή και Ελουντού, η Ανόρθωση κέρδισε την Δόξα με 2-0

Με γκολ των Χριστοφή και Ελουντού στο δεύτερο ημίχρονο, η Ανόρθωση κέρδισε άνετα τη Δόξα σε φιλικό αγώνα που έγινε απόψε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση, δείχνοντας καλά δείγματα ετοιμότητας, ενόψει των πρώτων ευρωπαϊκών παιχνιδιών. Εξαιρετικό ντεμπούτο για Λάζαρο και Αραγιούρι, ενώ και ο Χουσμπάουερ ήταν πάρα πολύ καλός.

Το τελευταίο φιλικό της ομάδας της Αμμοχώστου πριν από τα επίσημα παιχνίδια είναι αυτό της ερχόμενης Τετάρτης κόντρα στην ΠΑΕΕΚ.

Καλά δείγματα και από πλευράς της Δόξας, η οποία έχασε τις δικές της ευκαιρίες για να σκοράρει.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα, όπως μεταδόθηκε από την ιστοσελίδα μας:

90' Τέλος αγώνα

85΄ Σουτ του Ντέλετιτς, αλλάζει πορεία. όμως ο Πετρίδης απέκρουσε δύσκολα, αλλά σωτήρια

81' Ο Χουσμπάουερ βρίσκει τον Καλτσά, αυτός μπήκε στην περιοχή, κάνει το πλασέ, αλλά έδιωξε ο Πετρίδης

79' Καραμανώλης αντί Κοβάσεβιτς

78' Ρώσσος, Παρούτης και Χατζημιτσής αντί Τζουρ, Αρτυματά και Κορρέα

77' Εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα, σε κόρνερ ο Τζουρ!

74' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλείου

73΄ Καραμόκο και Φασουλιώτης αντί Κωμοδίκη και Ροντίνας

73' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Ντέλετιτς βρήκε τον Ελουντού και ο Αφρικανός με πλασέ πέτυχε το 2-0!

69' Βασιλείου αντί Εμπραλίτζε

68' Νεοφύτου και Ελουντού αντί των Αντωνιάδη και Ρουσιά

65' Ο Ρουσιάς βγαίνει μόνος, αλλά πλασάρει ψηλά άουτ!

63' Ο Χρυσοστόμου μπαίνει στη θέση του Λάζαρου

62' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Χουσμπάουερ βρήκε εξαιρετικά τον Χριστοφή στα αριστερά, αυτός προχώρησε, πλάσαρε και σκόραρε για το 1-0!

61' Καλλής αντί Χριστοφή για τη Δόξα

61' Καλτσάς αντί Αμπαρτζουμιάν

60' Γύρισμα του Κορέια, πλασέ του Ρουσιά, ο Πετρίδης αποκρούει σταθερά

56' Εντυπωσιακές ενέργειες του Λάζαρου, κάνει το πλασέ, όμως ο Πετρίδης διώχνει σε κόρνερ

55' Χριστοφή και Ντέλετιτς αντί Αραγιούρι και Ιωάννου

48' Εντυπωσιακή επέμβαση του Τζουρ σε κόρνερ, έπειτα από εξίσου εντυπωσιακό σουτ του Μπαλντέ

46' Πετρίδης και Μπαλντέ αντί Σισκόφσκι και Κωμοδίκη για τη Δόξα

46'΄Σέντρα στην επανάληψη

45' Τέλος ημιχρόνου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο 0-0

43' Κάρτα και στον Χουσμπάουερ για φάουλ στον Ροντίνας

42' Γύρισμα του Λάζαρου στον Αραγιούρι, ο Φινλανδός δεν έχει καλή ισορροπία και το πλασέ του φεύγει άουτ!

41΄Γύρισμα του Κορέια στον Ρουσιά, αυτός πιάνει το πλασέ σε κενή εστία, όμως ο Πάντιτς απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ προ της γραμμής

41' Καλή προσπάθεια και σουτ του Εμπραλίτζε, η μπάλα σταθερά στα χέρια του Τζουρ

37' Κάρτα και στον Αμπαρτζουμιάν για φάουλ στον Πάντιτς

37' Πολύ δυνατή εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, ο Σισκόφσκι δύσκολα σε κόρνερ

34' Δεύτερη κίτρινη κάρτα για παίκτη της Δόξας. Την παίρνει ο Οικονομίδης για φάουλ στον Χουσμπάουερ

33' Σέντρα του Χουσμπάουερ στο δεύτερο δοκάρι, ο Ρουσιάς πιάνει το πλασέ, αλλά στέλνει την μπάλα άουτ

30' Κίτρινη κάρτα στον Στυλιανού για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Αντωνιάδη

28΄ Πάσα του Χριστοδουλόπουλου στον Ιωάννου, αυτός κάνει το σουτ, όμως ο Σισκόφσκι ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε

26' Η Ανόρθωση δείχνει καλά δείγματα μέχρι στιγμής, όμως δυσκολεύεται αρκετά στην σωστή τελική πάσα

20' Παιχνίδι χωρίς μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο

16' Καλό σουτ του Κορέια από μακριά, αποκρούει δύσκολα ο Σισκόφσκι, στην επαναφορά το σουτ του Χουσμπάουερ κοντράρεται στους αμυντικούς και απομακρύνεται

14΄Η Δόξα σιγά σιγά κερδίζει κάποια μέτρα στο γήπεδο

10' Εκτέλεση φάουλ του Οικονομίδη, η μπάλα ψηλά άουτ

9' Βλέπουμε περισσότερο παιχνίδι κέντρου στο πρώτο δεκάλεπτο

5΄ Μπήκε πιο δυνατά η Ανόρθωση από το ξεκίνημα, προσπαθώντας να αναλάβει τον έλεγχο του παιχνιδιού