Καθοριστικός αποδείχθηκε ο Ελουντού ενάντια στην πρώην ομάδα του

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Με την επιστροφή του στο "Αμμόχωστος", ο Ελουντού αποδείχθηκε καθοριστικός για την ομάδα του. Ο Καμερουνέζος ακραίος επιθετικός στην παρθενική του εμφάνιση στο βασικό σχήμα της Ανόρθωσης, βοήθησε ούτως ώστε η ομάδα του να αποδράσει από το γήπεδο της συμπολίτισσας.

Ο 25χρονος ποδοσφαιριστής ήταν αυτός που κέρδισε το δεύτερο πέναλτι των “κυανολεύκων” στο 53’, όταν μπήκε απειλητικά στη περιοχή και στη προσπάθεια του να περάσει τον Βεσελόφσκι, ανατράπηκε από τον Σλοβάκο τερματοφύλακα.

Η συγκεκριμένη φάση κρίνεται καθοριστική για την έκβαση του αγώνα, αφού πέντε λεπτά νωρίτερα η Ανόρθωση έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Αμπαρτζουμιάν και οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους.

Μέχρι εκείνο το λεπτό το σκορ ήταν στο 2-1 υπέρ των φιλοξενουμένων και όλα έδειχναν ότι η Νέα Σαλαμίνα θα προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί με κάθε τρόπο το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Παρόλα αυτά το πέναλτι που κέρδισε ο Ελουντού και στη συνέχεια μετέτρεψε σε γκολ ο Μανιάς, έκοψε τη φόρα της πρώην ομάδας του, που στη συνέχεια ήταν φανερά επηρεασμένοι.

Ο Καμερουνέζος δεν έμεινε στη φάση του 53ου λεπτού, μιας και παραλίγο να σκοράρει ενδεχομένως το γκολ της χρονιάς. Συγκεκριμένα, στο 67’ είδε τον Βεσελόφσκι εκτός εστίας και παρά το ότι βρισκόταν στο χώρο του κέντρου δεν δείλιασε και έκανε το σουτ. Η μπάλα όμως δεν τουέκανε το χατίρι, καθώς πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των “ερυθρολεύκων”.

Σε γενικές γραμμές η σημερινή εμφάνιση του Ελουντού, αφήνει ικανοποίηση και αισιοδοξία στους ανθρώπους της Ανόρθωσης, που είδαν τον 25χρονο να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία που του δόθηκε και να αντικαθιστά με τον καλύτερο τρόπο τους Οκριασβίλι και Χριστοφή.