Δυο γκολ, τρία δοκάρια και…συμβιβασμός (pics)

Ισόπαλο έληξε το φιλικό παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ισόπαλο 1-1 τέλειωσε το φιλικό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ανάμεσα στην Ανόρθωση και το ΑΠΟΕΛ. Για τους «γαλαζοκίτρινους» σκόραρε ο Λουντέμο ενώ για την «Κυρία» είδε δίχτυα ο Οκριασβίλι. Δυο δοκάρια είχε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ και ένα η Ανόρθωση.

Στο πρώτο ημίχρονο το τέμπο του αγώνα ήταν αρκετά καλό ενώ στην επανάληψη όπως ήταν φυσιολογικό έπεσε ο ρυθμός. Μαρίνος Ουζουνίδης και Τιμούρ Κετσπάγια έκαναν διάφορες δοκιμές και έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 4ο λεπτό με ένα σουτ του Τάμαρι το οποίο μπλόκαρε ο Λόρια. Στο 10’ ο Λουντέμο έπιασε τη χλιαρή κεφαλιά χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο κήπερ της «Κυρίας». Στο 14’ ο Γκαλίτσιος έπιασε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Σίλβα. Στο 20’ ο Χριστοφή έπιασε ένα δυνατό σουτ όμως ο Σίλβα ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε τη μπάλα. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 27ο λεπτό. Ο Εφραίμ εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξά, ο Μερκής πήγε να σκοράρει με ένα θεαματικό γυριστό όμως ο Λόρια απόκρουσε ασταθώς. Ο Λουντέμο πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε από κοντά. Τρία λεπτά αργότερα η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι για τράβηγμα του Μιχαήλοβιτς στον Οκριασβίλι. Ο παθών ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έφερε το ματς στα ίσα. Η τελευταία καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 42’ με ένα αδύναμο σουτ του Τάμαρι το οποίο μπλόκαρε ο Λόρια.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 55ο λεπτό. Ο Οκριασβίλι έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα χτύπησε στον Σατσιά και έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σίλβα. Στο 61’ λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ ο Κορέια, με την πισινή του κεφαλιά να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι μετά από επέμβαση του Λόρια. Στο 82’ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Ιωάννου το οποίο απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 87’ ο Γαβριήλ έπιασε ένα ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Λόρια και έτσι το 1-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΑΠΟΕΛ 1-1

ΓΚΟΛ: 27’ Λουντέμο, 31’ Οκριασβίλι

Ανόρθωση: Λόρια, Σίλντενφελντ, Σελίν (59’ Πηλέας), Κορέια, Γκαλίτσιος (59’ Κορέα), Αμπαρτζουμιάν, Μαργκάσα (59’ Νταουσβίλι), Κ. Αρτυματάς (71’ Π. Αρτυματάς), Οκριασβίλι (71’ Γιωργαλλίδης), Χριστοφή (77’ Καφατάρης), Κατσαράβα (85, Κουπαρής).

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα (81’ Τσιλιγγίρης), Σάντος, Λουντέμο, Τάμαρι (69’ Γιάκολις), Ζαχίντ (46’ Σατσιάς), Κλωναρίδης (62’ Κούτσακος), Μερκής (69’ Σιέλης), Γένσεν (81’ Γαβριήλ), Ιωάννου, Μιχαήλοβιτς (75’ Αποστολάκης), Εφραίμ (62’ Χάνι).