Βαρωσιώτικα καρδιοχτύπια με ήρωα Ντούρις

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο δεύτερο μέρος αλλά βρήκε τον τρόπο η Κυριά

Η «Κυριά» αν και αγχώθηκε αρκετά κατάφερε να νικήσει την Νέα Σαλαμίνα, με χρυσό σκόρερ τον Ντούρις. Η ομάδα του Τιμούρ ήταν καλύτερη σε όλο τον αγώνα αλλά δεν μετουσίωσε τις ευκαιρίες που βρήκε στο πρώτο μέρος σε γκολ και στο τέλος λίγο έλειψε να της στοιχήσει.

Ά Ημίχρονο

Η ομάδα της Ανόρθωσης μπήκε πάρα πολύ δυνατά στον αγώνα και προσπάθησε να επιβληθεί από το πρώτο κιόλας λεπτό. Η υπεροχή της εξαργυρώνεται μόλις στο 7΄ λεπτό με τον Σελίν να πετάγεται πιο ψηλά από όλους μετά από κόρνερ του Καλτσά, βάζοντας μπροστά στο σκορ την Κυρία.

Τα πανηγύρια δεν κράτησαν για πολύ αφού στο επόμενο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα ισοφαρίζει με τον Κίνγκσλεϊ. Ο επιθετικός της Σαλαμίνας υποδέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή, νικάει τον Βργκοτς στο ένας ενάντιων ενός, γυρίζει και με πλάσε κάνει το 1-1.

Από αυτό το σημείο και μετά, η ομάδα του Τιμούρ κεραυνοβολούσε την εστία του Κίσσα με πάρα πολλές ευκαιρίες. Στο 18΄, ο Καλτσάς αλλάζει παιχνίδι στον Οκριασβίλι, που κόβει προς τα μέσα, κάνει το σουτ αλλά σταματάει στα σώματα των αμυντικών της Σαλαμίνας και στην συνέχεια απομακρύνεται.

Στο 22΄ η Κυρία βρίσκει τον τρόπο προς τα δίχτυα.. ο Κάλτσας εκτελεί το κόρνερ και ο Γκαλίτσιος με μια καρφωτή κεφαλιά δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Κυριά.

Η Σαλαμίνα στην συνέχεια δεν βρίσκει τον τρόπο να αντιδράσει, οπισθοχωρεί και η Κυρία πραγματοποιεί την μια ευκαιρία μετά την άλλη, αλλά χωρίς να καταφέρει να σκοράρει ένα τρίτο γκολ.

Η αστοχία των παιχτών της Κυρίας τους στοιχίζει λίγο πριν το τέλος του ημίχρονο στο 43΄, αφού η Νέα Σαλαμίνα βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει και δεύτερο γκολ με τον Κίνγκσλεϊ. Ο Κορέιρα κάνει την σέντρα από τα αριστερά με τον επιθετικό της Σαλαμίνα να κάνει την στριφτή κεφαλιά και να γραφεί το 2-2, σκορ με το οποίο πήγαν και στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες.

΄Β Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Κυρία να μπαίνει πολύ δυνατά και να θέλει να πάρει άμεσα κεφάλι στο σκορ. Στο 49΄ ο Οκριασβίλι μέσα στην περιοχή κάνει ένα σουτ αλλά μπλοκάρεται από τον Κίσσα.

Έπειτα ο ρυθμός έπεσε με την Νέα Σαλαμίνα να κλείνεται στην περιοχή της και την Ανόρθωση να επιτίθεται, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει κάτι το ουσιαστικό.

Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Σαλαμίνας έσπασε στο 82΄. Ο Χριστοφή κάνει την σέντρα από δεξιά και ο Ντούρις μέσα στην περιοχή πιάνει την στριφτή κεφαλιά και δίνει προβάδισμα στην Κυρία.

Η Σαλαμίνα αναγκασμένη πλέον να ανεβεί, χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 85΄με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ του Κορέιρα το οποίο εξουδετερώνει ο Λόρια.

Την μεγαλύτερη ευκαιρία ωστόσο την είχαμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ελουντού μπήκε στην περιοχή από δεξιά έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Λόρια με μια εκπληκτική επέμβαση κράτησε την νίκη για την Κυρία.

Διακριθέντες:  Βγήκαν στον απολυτό βαθμό οι αλλαγές για τον Τιμούρ, καθώς ο Χριστοφή σέρβιρε και Ντούρις σκόραρε, έχοντας μια καλή παρουσία γενικότερα στον διάστημα του αγωνίστηκα. Πολύ καλό παιχνίδι για ακόμα μια φορά και από τον Καλτσά που μοίρασε δυο ασιστ.

Από την Σαλαμίνα εκπληκτικός ήταν ο Κίνγκσλεϊ που παραβίασε δυο φορές την εστία της Κυρίας βάζοντας της αρκετά δύσκολα.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος (77' Ανανίτζε), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Νταουσβίλι, Αρτυματάς, Ράγιος, Καλτσάς (72' Ντούρις), Οκριασβίλι, Κατσιαράβα (46' Χριστοφή)

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Κορέια, Μπαραβίκας, Ρέινολντς (75' Κωστή), Σιαθάς (82' Σίμπσον), Φουστάρ (22' Χριστοφόρου), Ροντρίγκεζ, Λαμπότ, Μαριάνοβιτς, Ελουντού, Κίνγκσλεϊ

Σκόρερ: Σελίν, Γκαλίτσιος, Ντούρις /Κίνγκσλεϊ (2)

Κίτρινες Κάρτες: Γκαλίτσιος/-