Ανόρθωση: Πάει γι' άλλα…για καλύτερα!

Την ερχόμενη Τετάρτη η «Κυρία» θα επιδιώξει να πιάσει τον Απόλλωνα στην 1η θέση

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Η Ανόρθωση «κόλλησε» τρίτη νίκη στο σειρά στο πρωτάθλημα επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 2-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχε ουσία και αποτελεσματικότητα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου τιμώρησε τις αδυναμίες του ΑΠΟΕΛ και έφτασε στη νίκη χωρίς να χρειαστεί να παίξει μεγάλη μπαλάρα, αξιοποιώντας σωστά τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν στον αγώνα.

Μετά το γρήγορο γκολ του Βγκορτς ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει ψάχνοντας την ισοφάριση όμως ο Λόρια δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε. Η πιο σημαντική επέμβαση του Γεωργιανού κήπερ ήταν στο 25ο λεπτό όταν έβγαλε από μέσα την καρφωτή κεφαλιά του Λουντέμο.

Η Ανόρθωση διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της αποτέλεσμα και σε αυτό συνέβαλαν σημαντικά και οι αλλαγές του Κετσπάγια στην επανάληψη. Στο πρώτο τέταρτο του 2ου ημιχρόνου ο Γεωργιανός πραγματοποίησε δυο αλλαγές. Έριξε στον αγώνα τον Σελίν αντί του Κορέια ο οποίος είχε κίτρινη κάρτα ενώ λίγο αργότερα απέσυρε και τον Χουσμπάουερ βάζοντας στο ματς τον Αρτυματά. Με αυτές τις δυο αλλαγές οχυρώθηκε σημαντικά η Ανόρθωση καθώς μπήκαν δυο παίκτες με σαφώς καλύτερη αμυντική συμπεριφορά σε σχέση με τους δυο που ήταν στον αγώνα.

Λίγα λεπτά μετά την είσοδο του Αρτυματά ήρθε και το γκολ-ποίημα του Κβιλιτάια ο οποίος έδειξε τη μεγάλη του κλάση, εκθέτοντας ολόκληρη την άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Αμέσως μετά το γκολ του Γεωργιάνου ο Κετσπάγια έριξε και τον Μαργκάσα στον αγώνα αντί του Μίχα, θωρακίζοντας στον μέγιστο βαθμό την ομάδα του, η οποία κράτησε με σχετική ευκολία το 2-0 μέχρι το τέλος.

Η Ανόρθωση πήρε την ουσία απέναντι στον ΑΠΟΕΛ και πλέον στρέφει την προσοχή της στον αγώνα της ερχόμενης Τετάρτης με τον Εθνικό στο Δασάκι, στοχεύοντας στην τέταρτη νίκη στη σειρά και αν την πετύχει θα πιάσει τον Απόλλωνα στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.