Άριστη… στη πρόβα τζενεράλε!

Η Κυρία κέρδισε την ΠΑΕΕΚ με 4-1

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Πολύ καλή η παρουσία της Ανόρθωση στο τελευταίο της φιλικό, καθώς η Κυρία κέρδισε την ΠΑΕΕΚ με 4-1, συνδιάζοντας τη νίκη με ικανοποιητική εμφάνιση. Τα γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου σημείωσαν οι Ντέλετιτς (37' και 52΄), Λάζαρος (60') και Αραγιούρι (67'), οι οποίοι σκόραραν για πρώτη φορά με τη φανέλα της Κυρίας. Το σκορ άνοιξε η ΠΑΕΕΚ με τον Νάντο (34').

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πόποβιτς έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο με την Ανόρθωση, ενώ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Ρισβάνης.

Η ενημέρωση του αγώνα από την ιστοσελίδα μας:

80' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πόποβιτς. Η μπάλα στην αγκαλιά του αντίπαλου κίπερ.

77' Ελέγχει η Ανόρθωση.

71' Έξω οι Τζουρ, Κορέια, Χουσμπάουερ, μέσα οι Ρώσσος, Παρούτης και Νεοφύτου.

69' Νέα τριπλή αλλαγή για τον Τιμούρ. Έξω οι Λάζαρος, Αραγιούρι και Αρτυματάς που παίρνουν το χειροκρότημα του κόσμου, μέσα οι Χατζημιτσής, Ελουντού και Χρυσοστόμου.

67' ΓΚΟΛ! 4-1 Πρώτο ανεπίσημο γκολ και για τον Αραγιούρι! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, ο Φινλανδός με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

63' Εννιά αλλαγές για τους φιλοξενούμενους!

61' Έξω οι Κορρέα και Αμπαρτζουμιάν, μέσα Καλτσάς και Ρισβάνης.

60' ΓΚΟΛ! 3-1 Ο Λάζαρος θα σκοράρει το πρώτο του γκολ ως ποδοσφαιριστής της Κυρίας. Πολύ όμορφο γκολ από τον Ελλαδίτη που σκόραρε με ανάποδο.

55' Tριπλή αλλαγή για την Κυρία, έξω οι Ρουσιάς, Χριστοφή και Ντέλετιτς, μέσα οι Πόποβιτς που κάνει ντεμπούτο, Ιωάννου και Αντωνιάδης.

54' ΓΚΟΛ! 2-1 σκοράρει ξανά ο Ντέλετιτς. Ξεκίνησε τη φάση ο Χριστοφή που έδωσε στον Χουσμπάουερ, ο οποίος με τη σειρά του μοίρασε έτοιμο γκολ στον Σέρβο, που τελείωσε τη φάση.

51' Άστοχο σουτ του Χριστοφή εντός περιοχής.

49' Σουτ του Λάζαρου, διώχνει σε κόρνερ ο Πρόσεκ.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Ημίχρονο στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

43' Φοβερή ευκαιρία για τον Χριστοφή, ο οποίος πήρε όμορφα από τον Λάζαρο και σούταρε από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

40' Δυνατό σουτ από τον Λάζαρο, διώχνει με υπερένταση ο Πρόσεκ.

38' Δοκάρι από τον Χριστοφή!

37' ΓΚΟΛ! 1-1 Ισοφαρίζει ο Ντέλετιτς. Σέντρα στη περιοχή από τον Χριστοφή, ο Αραγιούρι δεν βρήκε καλά τη μπάλα, ο Πρόσεκ δεν έδιωξε σωστά και ο Ντέλετιτς θα σκοράρει ένα πολύ εύκολο γκολ.

34' ΓΚΟΛ! 0-1 για την ΠΑΕΕΚ με γκολ του Νάντο. Ο Δημητρίου έκανε τη σέντρα στη περιοχή και ο Νάντο με κεφαλιά απο το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

32' Καλή προϋπόθεση για την ΠΑΕΕΚ, με τον Τίμερμανς να πατά περιοχή, αλλά κατάφεραν να διώξουν οι γηπεδούχοι. Με αντεπιθέσεις προσπαθεί να επιτεθεί η φιλοξενούμενη ομάδα.

25' Χαμηλός ο ρυθμός του αγώνα, κάτι που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον τρόπο που αγωνίζεται η ομάδα της Κερύνειας.

20' Ακόμη μια άστοχη προσπάθεια για τους γηπεδούχους. Ο Χουσμπάουερ με σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

15' Κρατά περισσότερο μπάλα η Ανόρθωση, ωστόσο η ΠΑΕΕΚ αμύνεται πολύ καλά μέχρι στιγμής και δεν επιτρέπει στη Κυρία να απειλήσει.

9' Άστοχο σουτ του Αμπαρτζουμιάν εντός περιοχής.

4' Απαντά στις τελικές η Ανόρθωση, με άστοχο σουτ του Χριστοφή εκτός περιοχής.

2' Πρώτη τελική στο παιχνίδι με άστοχο σουτ του Γιάνσεν.

Σέντρα στο παιχνίδι

Ανόρθωση: Τζουρ, Αρτυματάς, Κορέια, Ρουσιάς, Χριστοδουλόπουλος, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ, Κορρέα, Ντέλετιτς, Χριστοφή

Στον πάγκο: Ρώσσος, Αντωνιάδης, Παρούτης, Πόποβιτς, Καλτσάς, Ρισβάνης, Χατζημιτσής, Ιωάννου, Χρυσοστόμου, Νεοφύτου, Ελουντού

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Μασέντο, Έσελινγκ, Δημητρίου, Αριστοτέλους, Τίμερμανς, Κούρος, Γιάνσεν, Νάντο, Σουμαόρο, Καπαρτής

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Χαραλάμπους, Σκώττης, Μπαξεβάνος, Νεοφύτου, Βούρκος, Τάμπα, Σοάρες, Χατζηκωνσταντής, Λοϊζου