Ανόρθωση: Ας περάσει ο επόμενος

Ξεπέρασαν το εμπόδιο της ΑΕΛ και πλέον βλέπουν Απόλλωνα στην «Κυρία»

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πραγματοποίησε μια εμφάνιση βγαλμένη από σεμινάριο. Μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο με αποφασιστικότητα και τσαμπουκά, χωρίς να αφήσει την ΑΕΛ να πάρει το πάνω χέρι στον αγώνα. Μόλις στο 11΄ λεπτό εξαργύρωσε την υπεροχή της και σκόραρε με τον ασταμάτητο για φέτος Ρούμπεν Ράγιος, ο Ισπανός σκόραρε το 11ο του φετινό γκολ και δεν λέει να πατήσει τα φρένα.

Η Κυρία, χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα μετά το γκολ που σκόραρε, στο 38΄ καταφέρνει να διπλασιάσει τα τέρματα της και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Η ομάδα της Αμμοχώστου στο δεύτερο μέρος, περισσότερό έκανε διατήρηση του σκορ, ωστόσο υπήρχαν φάσεις που θα μπορούσε να κάνει και το 3-0.

Η Ανόρθωση σήμερα έκανε, ότι έκανε και στον αγώνα με την ΑΕΚ, σκόραρε και καθάρισε το παιχνίδι από νωρίς. Η σημαντική διαφορά στον αγώνα με την ΑΕΛ είναι ότι η ομάδα του Τιμούρ δεν χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα κρατώντας το μηδέν παθητικό.

Πέραν της μεγάλης και πολύ σημαντικής νίκης, στα θετικά για την ομάδα της Ανόρθωσης, είναι η πολύ καλή εμφάνισή του νεαρού Μιχάλη Ιωάννου και του Παναγιώτη Αρτυματά. Οι δυο ποδοσφαιριστές έδειξαν ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν, δικαιώνοντας τον προπονητή που τους επέλεξε.

Επίσης στα θετικά προστίθεται και η δυνατότητα της ομάδας να αποδίδει απολαυστικό ποδόσφαιρο και να παίρνει την νίκη, πάρα τις αρκετές διαφοροποιήσεις που είχε η αρχική ενδεκάδα, σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα. Μέσα από αυτό αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά ότι το φετινό σύνολο δεν επιλέχθηκε τυχαία, σε καμιά περίπτωση.

Πολύ σημαντική και καταλυτική στην έκβαση του αποτελέσματος ήταν και η παρουσία του κόσμου. Για ακόμα ένα αγώνα έκανε το Παπαδόπουλος «καζάνι» και συνέβαλε τα μέγιστα για έρθει η σημερινή νίκη.

Η Ανόρθωση συνεχίζει ακάθεκτη την ξέφρενη πορεία της, ισοπεδώνοντας σαν οδοστρωτήρας όποιον βρεθεί στον δρόμο της. Η ομάδα του Τιμούρ έφτασε στην 8η νίκη  στο πρωτάθλημα και συνεχίζει μόνη και αήττητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με 27 βαθμούς.