Ανόρθωση: Με τέτοιο άσσο... πας για το 14ο

Πραγματικά «φύλακας άγγελος»

Η Ανόρθωση θριάμβευσε στο ντέρμπι επί του ΑΠΟΕΛ, περνώντας μία σημαντική νίκη από κάθε άποψη. Πρώτα βαθμολογικά και μετά ψυχολογικά, καθώς η «Κυρία» δεν είχε κερδίσει ντέρμπι μέχρι τώρα, αφού έφερε ισοπαλία με την Ομόνοια και έχασε από τον Απόλλωνα.

Ενδεικτικές ήταν και οι δηλώσεις που έκαναν μετά το τέλος του αγώνα, καθώς σημείωναν ότι κέρδισαν ένα ντέρμπι. Υπάρχουν πολλά που θα μπορούσαν να σταθούμε από τον χθεσινό αγώνα.

Στον τρόπο διαχείρισης του παιχνιδιού, στους σκόρερ και γενικά τους πρωταγωνιστές. Θα απομονώσουμε ωστόσο τον Γκεόργκι Λόρια, ο οποίος ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι σταθερός και όποτε χρειάστηκε να επέμβει, το έκανε με επιτυχία.

Κρατήσαμε δύο φάσεις που ήταν καθοριστικές, στο 25 λεπτό την φανταστική απόκρουση στην κεφαλιά του Λουντέμο, που κράτησε το 1-0. Και το φάουλ του Αντζιλί στο 60ο λεπτό, λίγο πριν έρθει το 2-0 για να «κλειδώσει» η νίκη.

Ήταν δύο πολύ σημαντικές αποκρούσεις, αλλά γενικά εμπνέει σιγουριά στους συμπαίκτες του. Και είναι πολύ σημαντικό οι παίκτες να αισθάνονται ότι πίσω τους υπάρχει «ασφάλεια».

Με τον τέτοιο.. άσσο μπορείς να πας για τον τίτλο. Διότι, έχουν να λένε και συμφωνούμε απόλυτα, ότι χωρίς καλό τερματοφύλακα δεν μπορείς να διακριθείς. Και η Ανόρθωση έχει την τύχη να έχει ένα πολύ καλό γκολκίπερ.