Ανόρθωση: Καλώς τηνε κι ας άργησε

Επιτέλους νίκη για την «Κυρία»

Επιτέλους νίκη για την Ανόρθωση. Αν και καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η «Κυρία» κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής ΕΝΠ και να πάρει τη νίκη με 1-0 χάρη στο πρώτο γκολ του Αντονίν Κόρτες, ο οποίος βρήκε δίχτυα στην πρώτη του συμμετοχή στο αρχικό σχήμα.

Η Ανόρθωση έκανε ένα αρκετά καλό πρώτο 60λεπτο καταφέρνοντας να επιβάλει το ρυθμό της στον αγωνιστικό χώρο. Πήρε προβάδισμα στο 34’ με τον Κορτές, πάνω στο οποίο «έκτισε» το παιχνίδι της χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει ένα 2ο γκολ που θα απλοποιούσε το έργο της.

Το γκολ του Κορτές έκανε τη διαφορά

Έτσι, στα τελευταία στάδια του αγώνα οι γηπεδούχοι καρδιοχτύπησαν καθώς η ΕΝΠ ρίσκαρε και δημιούργησε προϋποθέσεις για να σκοράρει. Όμως η Ανόρθωση κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη από βαθμολογικής και ψυχολογικής πλευράς.

Πολυτιμότερος για την Ανόρθωση ήταν ο Κορτές ο οποίος έκρινε την έκβαση του αγώνα με το γκολ που σημείωσε. Πολύ καλή παρουσία είχε ο Κορέια ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Παρούτης. Στους διακριθέντες ήταν επίσης ο Λόρια ο οποίος δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε κρατώντας απαραβίαστη την εστία του.

Με τη νίκη της η Ανόρθωση προσπέρασε την Καρμιώτισσα στη βαθμολογία και μείωσε την απόσταση από την 6η θέση στους 10 βαθμούς. Απομένουν έξι αγώνες μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας και η «Κυρία» θα προσπαθήσει να πετύχει το καλύτερο δυνατό, στοχεύοντας να φτάσει όσο πιο ψηλά γίνεται, ευελπιστώντας παράλληλα ότι θα πάρει ουσιαστικές βοήθειες από τις χειμερινές προσθήκες.