Ανόρθωση: Η παιδική χαρά και οι καμπάνες που… βάρεσαν

Η τραγική αμυντική συμπεριφορά και το φιρμάνι του Τιμούρ

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Οδυνηρή ήττα γνώρισε η Ανόρθωση στο ΓΣΠ από τον Ολυμπιακό με 3-2, ήττα η οποία την αφήνει αρκετά πίσω από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, με την κατήφεια και τον προβληματισμό να επανέρχονται στο στρατόπεδο της «Κυρίας».

Η ομάδα της Αμμοχώστου, παρότι μπήκε αρκετά καλά στο ματς, δεν κατάφερε να πάρει τίποτα στο τέλος της ημέρας. Η Ανόρθωση ήταν αρκετά καλή στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, προηγήθηκε στο σκορ και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο γκολ σε αυτό το διάστημα όμως δεν τα κατάφερε. Ήρθε το γκολ του Σαμπίνια στο τέλος του ημιχρόνου που άλλαξε τη ροή του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει στην επανάληψη την ολική ανατροπή.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Ανόρθωση ήταν σαν ένα ποδοσφαιρικό ναυάγιο, που έμπαζε νερά από παντού. Μοναδικοί διασωθέντες στον αγώνα με τον Ολυμπιακό ήταν οι Καλτσάς και Ουάρντα. Όλοι οι υπόλοιποι ήταν παρόντες…απόντες.

Η αμυντική λειτουργία της ομάδας ήταν σε άλλο ένα αγώνα σαν…παιδική χαρά, με το στήσιμο των παικτών της Ανόρθωσης στα δυο πρώτα γκολ του Ολυμπιακού να είναι πραγματικά για κλάματα.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια ξέσπασε στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα, ρίχνοντας το φιρμάνι ότι κάποιοι παίκτες έχουν τελειώσει από την ομάδα και μένει να δούμε για ποιους ακριβώς βαράει η καμπάνα.

Η προαναγγελία του Κετσπάγια δρομολογεί εξελίξεις στην ομάδα της Αμμοχώστου. Ομολογουμένως η κατάσταση στην Ανόρθωση είναι ιδιαίτερη δύσκολη και απαιτείται ψυχραιμία και καθαρό μυαλό από όλους για την επόμενη μέρα.