«Χαστούκι»... Εσθονικό

Η Ανόρθωση προηγήθηκε με 2-0, όμως δεν κέρδισε την Φλόρα Ταλίν

Ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας κόντρα στην Φλόρα Ταλίν εξήλθε η Ανόρθωση για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Οι Ντέλετιτς και Πόποβιτς έβαλαν μπροστά στο σκορ με 2-0 την Ανόρθωση, όμως οι Εσθονοί πήραν τον βαθμό με δύο γκολ του Σάπινεν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ανόρθωση ήταν αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, πετυχαίνοντας δύο γκολ σε τρία λεπτά. Στο 25', ο Χουσμπάουερ έκανε υπέροχη προσπάθεια και γύρισμα από τα αριστερά και ο επερχόμενος Ντέλετιτς με βολέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ιγκόνεν. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κατσιαράβα υποδέχθηκε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο επερχόμενος Πόποβιτς με πλασέ πέτυχε το 2-0. Οι Εσθονοί αντέδρασαν και μείωσαν το σκορ στο 38' με τον Σάπινεν. Ο επιθετικός της Φλόρα εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Ογιάμα και με πλασέ σκόραρε για το 2-1. Λίγο πριν, οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πουμ. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο ΓΣΠ.

Στην επανάληψη, η Φλόρα μπήκε με επιθετικές διαθέσεις, όμως η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 57'. Ο Ουάρντα έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Κατσιαράβα υποδέχθηκε την μπάλα, έκανε το πλασέ, όμως ο Ιγκόνεν απομάκρυνε σωτήρια. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως η Φλόρα απείλησε στο 72'. Ο Αλίκου έδωσε στον Μίλερ, του οποίου το σουτ απέκρουσε ο Τζουρ. Οι Εσθονοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 80' όταν ο Σάπινεν και πάλι με σουτ σκόραρε. Η ομάδα του Γιούργκεν Χεν λίγο έλειψε να προηγηθεί στο 87', όταν το γύρισμα του Ζενιόφ βρήκε τον Μίλερ, του οποίου το πλασέ έφυγε μόλις άουτ! Η Ανόρθωση έχασε την τελευταία διπλή ευκαιρία του αγώνα, όταν οι Ιωάννου και Ουάρντα δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον εξαιρετικό Ιγκόνεν.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Ανόρθωση: Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν (46' Κορρέα), Αντωνιάδης (75' Αβραάμ), Ρισβάνης, Αραγιούρι, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (69' Ιωάννου), Ουάρντα, Ντέλετιτς (59' Καλτσάς), Κατσιαράβα (59' Χριστοδουλόπουλος)

Φλόρα Ταλίν: Ιγκόνεν, Λίλαντερ, Πούργκ, Κουσκ, Καλάστε, Ζενιόφ, Σόομετς, Πουμ (70' Μίλερ), Ογιάμα (65' Αλίκου), Βασίλιεφ, Σάπινεν (83' Κουράκσιν)

Σκόρερ: 25' Ντέλετιτς, 28' Πόποβιτς/ 38' Σάπινεν, 80' Σάπινεν

Κίτρινες: Ρισβάνης/ Αλίκου