Ανόρθωση: Έχει γίνει πια απαραίτητος...

Η απουσία του Μαργκάσα στοίχισε στην «Κυρία»

Στο ισόπαλο 2-2 έμεινε χθες η Ανόρθωση ενάντια στην Σαλαμίνα στο Αμμόχωστος σε ένα παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια δεν έθελξε με την απόδοση της στο 1ο ημίχρονο και παρόλο που βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, εντούτοις, κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα με τον Ράγιος.

Ο 33χρονος Ισπανός έφτασε τα 8 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και απέδειξε για άλλη μια φορά πόσο απαραίτητος είναι για την ομάδα της Αμμοχώστου. Στην συνέχεια όμως αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το παιχνίδι, δίνοντας την θέση του στον Οκριασβίλι, ο οποίος για να είμαστε ειλικρινείς ήταν αρκετά δραστήριος στο 45λεπτο που αγωνίστηκε. Εάν ήταν λίγο πιο τυχερός θα είχε βρεί και δίχτυα...

Καλός ο Ράγιος, αλλά η απουσία που στοίχισε στην Ανόρθωση ήταν αναμφίβολα αυτή του Ρενάτο Μαργκάσα. Μαζί του έλειπαν όλα του τα τρεξίματα αλλά και το πάθος που τον διακατέχει κάθε φορά που τον βλέπουμε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Βασιλακάκης, ο οποίος κλήθηκε να τον αντικαταστήσει, δεν κατάφερε να κάνει την διαφορά, με αποτέλεσμα η «Κυρία» να είναι... φτωχή στην μεσαία γραμμή.

Η ομάδα του Τιμούρ βελτίωσε αισθητά την απόδοση της στο 2ο ημίχρονο, κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που είχε και έτσι το 3ο γκολ δεν ήρθε ποτέ... Αντί γι' αυτού ήρθε η ισοφάριση και έτσι οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι.

Πλέον, η πρωτοπόρος της βαθμολογίας έχει δύο εβδομάδες μπροστά της για να προετοιμαστεί κατάλληλα για την εντός έδρας αναμέτρηση με τον Εθνικό (24/11), έχοντας και τον Ρενάτο στο... οπλοστάσιο της...

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση