Ανόρθωση: Δεν το άξιζε, δεν το πήρε...

Η «Κυρία» έχασε το πρώτο της ντέρμπι παρουσιάζοντας μια νωθρή εικόνα

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα στο Τσίρειο η Ανόρθωση, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια έκανε κάποιες αλλαγές στο σημερινό παιχνίδι οι οποίες δεν του βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να παρουσιάσει η ομάδα του ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με αυτό που έδειχνε σε προηγούμενα παιχνίδια.

Ο προπονητής της Ανόρθωσης παρέταξε την ομάδα του με τριάδα στην άμυνα, κάτι το οποίο είχε πράξει και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στην ΑΕΛ. Η απουσία του Γιώργου Γκαλίτσιου ίσως να έπαιξε ρόλο στην επιλογή του Κετσπάγια για τριάδα στην άμυνα με το σκεπτικό ότι θα έπαιρνε έξτρα βοήθειες από τον δεξιό στόπερ ο Μιχάλης Ιωάννου ο οποίος αγωνιζόταν στη δεξιά πτέρυγα για 50 λεπτά και κάτι.

Στη μεσαία γραμμή ο Γεωργιανός προπονητής είχε τους Μαργκάσα και Αρτυματά οι οποίοι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κερδηθούν οι περισσότερες μονομαχίες από τους παίκτες του Απόλλωνα. Ούτε η επιλογή του Ράγιος στα φτερά απέδωσε καρπούς για την ομάδα της Αμμοχώστου. Ο Ισπανός έπαιξε και στα δυο φτερά κατά τη διάρκεια του ντέρμπι όμως έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Η Ανόρθωση υστέρησε πάρα πολύ στο δημιουργικό κομμάτι.

Μετά το γκολ του Παπουλή ο Κετσπάγια άλλαξε πρόσωπα και σύστημα όμως η ομάδα του δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, αν και θα μπορούσε να το πράξει εάν ο Ντούρις δεν έχανε το άχαστο στο 79ο λεπτό του αγώνα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζελάγια έκανε το 2-0 και έβαλε ένα πρόωρο τέλος στο ντέρμπι.

Γενικά τίποτα δεν βγήκε στον Κετσπάγια και στην Ανόρθωση στο σημερινό ντέρμπι και η ήττα ήρθε σαν φυσιολογικό επακόλουθο. Ο Απόλλωνας έδειξε από την αρχή ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και στο τέλος κατάφερε να την πάρει.

Σίγουρα, πρέπει να γίνει αυτοκριτική για τη σημερινή εμφάνιση όμως η Ανόρθωση είναι υποχρεωμένη να κοιτάξει την επόμενη μέρα, στοχεύοντας στην άμεση επιστροφή στις επιτυχίες στο τελευταίο ματς του 2019 κόντρα στην ΕΝΠ.