Ανόρθωση-Απόλλων 1-0: Το πρώτο ήταν Ανορθωσιάτικο

Με γκολ του Ντούρις, η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε την ομάδα της Λεμεσού

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντούρις στο 60', η Ανόρθωση κέρδισε τον Απόλλωνα με 1-0 στο πρώτο φιλικό των δύο ομάδων, ενόψει της νέας σεζόν. Οι δύο ομάδες έδειξαν θετικά σημάδια έτοιμότητας, ενώ οι δύο τεχνικοί δοκίμασαν διάφορα πράγματα. Πέναλτι έχασε ο Γιαννιώτας στο 89', αφού ο Ελλαδίτης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Το φιλικό παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ξεκίνησε με την Ανόρθωση να χάνει δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο με Κατσιαράβα και Καλτσά. Από εκεί και πέρα, ο Απόλλωνας ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού, μετά το πρώτο 20λεπτο, δείχνοντας πολύ ελκυστικά στοιχεία στον τρόπο παιχνιδιού του. Η καλύτερη ευκαιρία του Απόλλωνα χάθηκε στο 25', όταν ο Πίττας έκανε το σουτ, αλλά ο Λόρια απέκρουσε το σουτ ενστικτωδώς. Το πρώτο ημίχρονο, ως εκ τούτου, ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου έφερε το γκολ για την γηπεδούχο, με τον Καλτσά να κερδίζει το πέναλτι από τον Ρομπέρζ και τον Μίχαλ Ντούρις να ευστοχεί στο 60' από το σημείο του πέναλτι. Ο Αγκίρε λίγο αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση,όταν έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας, ξεπέρασε και τον Παπαδόπουλο, όμως το πλασέ του κατέληξε άουτ. Ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία για φάση στον αγώνα, όταν ο Γιαννιώτας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, από εκτέλεση πέναλτι. Λίγο αργότερα, ο Σελίμοβιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, μετά από κεφαλιά.

Οι ενδεκάδες:

Ανόρθωση:  Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Κορρέα, Κορέια, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Οκριασβίλι, Καλτσάς, Χριστοφή, Κατσαράβα

Στην επανάληψη αγωνίστηκαν ως αλλαγή οι Αμπαρτζουμιάν, Ντούρις, Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Πηλέας, Γεωργαλλίδης, Καφατάρης, Κουμπαρής, Διάκος και Σελίν.

Απόλλων: Δημητρίου, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Γιούστε, Πέδρο, Σακέτι, Ψύχας, Ντιγκινί, Πίττας, Νταμπό, Μπένσοπ

Στην επανάληψη αγωνίστηκαν ως αλλαγή οι Παπαστυλιανού, Φιλιώτης, Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Γιαννιώτας, Σαλάι, Σελίμοβιτς, Ηροδότου και Αγκίρε.

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους