Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ: Όσα έγιναν έφτασαν... στην Πορτογαλία

Ιβηρικές αναφορές για τις αποβολές, τον Ουάρντα και τα «όμορφα» που ακολούθησαν

«Το ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε με εφτά παίκτες, ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης προκαλεί με τον πανηγυρισμό και καταλήγει να τον κυνηγούν», κάπως έτσι αρχίζει ένα ρεπορτάζ στην Πορτογαλία με αφορμή όλα όσα έγιναν στον επαναληπτικό Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ (1-0). Και όχι ενός οποιουδήποτε Μέσου, αλλά της Mais Futebol η οποία συγκαταλέγεται στις κορυφαίες και πιο αξιόπιστες πηγές ενημέρωσεις σε έντυπο και ηλεκτρονικό Τύπο.

Αναλυτικά το ρεπορτάζ σε μετάφραση:

Η Ανόρθωση κέρδισε με 1-0 στα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου με γκολ του Αιγύπτιου Αμρ Ουάρντα, που προκάλεσε ένταση μετά το γκολ και μετά το σφύριγμα της λήξης.

Το Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ, στον δεύτερο αγώνα των προημιτελικών του Κυπέλλου Κύπρου, είχε ένα σπάνιο τέλος για την ομάδα της Λευκωσίας αυτή την Τετάρτη και ήταν γεμάτο συγκινήσεις εντός και εκτός γηπέδου. Το ΑΠΟΕΛ κατέληξε με επτά παίκτες στον αγωνιστικό χώρο λόγω τεσσάρων (!) αποβολών και ο Αιγύπτιος Αμρ Ουάρντα, σκόρερ του νικητήριου γκολ με 1-0 που χάρισε την πρόκριση της ομάδας της Αμμοχώστου στα ημιτελικά, πανηγύρισε προκλητικά και στο τέλος, κυνηγήθηκε από αντιπάλους στον χλοοτάπητα.

Τέσσερις μέρες μετά το ματς για το πρωτάθλημα, που κέρδισε η Ανόρθωση εντός έδρας με 4-1, το ματς ξεκίνησε (και τελείωσε) άσχημα για το ΑΠΟΕΛ, που έμεινε με δέκα παίκτες στο έκτο λεπτό, λόγω αποβολής του Λέο Νατέλ, που είδε τα κόκκινη από τον διαιτητή μέσω VAR, αφού αρχικά είχε δει την κίτρινη. Στο 36ο λεπτό, ο Ντανίλο έλαβε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, μετά από φάουλ στη μεσαία γραμμή: είχε δει την πρώτη κίτρινη κάρτα περίπου δύο λεπτά νωρίτερα. Το ΑΠΟΕΛ έμεινε με εννέα

Στην ανάπαυλα, ένα από τα πιο καυτά επεισόδια της βραδιάς: Ο Ουάρντα πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα και πανηγύρισε δίπλα σε ένα από τα γωνιακά σημεία, κοντά στο σημείο που βρίσκονταν οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ, που σίγουρα δεν άρεσε ο πανηγυρισμός στους αντιπάλους και πέταξαν πολλά αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ουάρντα, εκτός από το ότι πρόσθεσε ένα ακόμη γκολ στον προσωπικό του λογαριασμό, είδε κίτρινη κάρτα.

Τα επεισόδια με τον Ουάρντα συνεχίστηκαν με το σφύριγμα της λήξης: Μετά από ενέργεια του επιθετικού της Ανόρθωσης, οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ έτρεξαν όλοι προς τον Ουάρντα. Δεν γίνεται αντιληπτό από τις εικόνες και τα βίντεο, αλλά ούτε αυτό που έγινε αργότερα, στην πρόσβαση για τα αποδυτήρια.

Μέσα σε όλα αυτά, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πάουλο Βινίσιους έκανέ φάουλ στο 68ο λεπτό και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και κατά συνέπεια την κόκκινη. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν εκεί με οκτώ και μετά από εφτά λεπτά, στο 73', ο πρώην παίκτης των Μορεϊρένσε, Τοντέλα και Ολιανένσε Λούκας Σόουζα, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη μετά από αγκωνιά σε σουτ στον αέρα. Το ΑΠΟΕΛ αντιστάθηκε στο 1-0 και τελικά αποκλείστηκε με εκτός έδρας γκολ: είχε κερδίσει με 2-1 στον πρώτο αγώνα. Μέσα σε όλα αυτά πανηγύρισε την πρόκριση και ένας Πορτογάλος: ο Ζοάο Εσκοβάλ που εντάχθηκε στην ομάδα της Ανόρθωσης για το δεύτερο ημίχρονο.