«Τούμπαρε» την Ανόρθωση ο ουραγός Ακρίτας (vid)

Με διπλό στο ΠΑΠ η ομάδα της Χλώρακας κράτησε το φετινό της αήττητο απέναντι στην «Κυρία»

Θεόδωρος Τσιολάκης

Δεύτερη νίκη για τον Ακρίτα πάνω στην Ανόρθωση, που επικράτησε της «Κυρίας» με 3-2 μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» μετά από ανατροπή για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ του πρωταθλήματος, διατηρώντας το φετινό του αήττητο κόντρα στους «μπλε» της Αμμοχώστου. Η ομάδα του Βέσκο Μιχαήλοβιτς προηγήθηκε με τον Χριστοφή στο 20’ με 1-0, όμως στην επανάληψη η παφιακή ομάδα ήταν καλύτερη και γύρισε το παιχνίδι σε 3-1 με τα τέρματα των Κονέ στο 53’, Εράσο στο 63’ και Λόπες στο 71’. Η ομάδα της Αμμοχώστου μείωσε στο 74’ με τον Γκερέρο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στους 43 βαθμούς η Ανόρθωση και στη 2η θέση του β’ ομίλου, ο Ακρίτας ανέβηκε στους 17 βαθμούς, παραμένοντας στην τελευταία θέση.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση στα πρώτα λεπτά μπήκε καλύτερα, κρατούσε μπάλα και προσπάθησε να περάσει τον δικό της ρυθμό μέσα στο γήπεδο για να ελέγξει το παιχνίδι.

Η πρώτη φάση για την «Κυρία» ήρθε στο 12ο λεπτό με τον Αντονίν να απειλεί με σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Η ομάδα του Βέσκο Μιχαήλοβιτς συνέχισε να ελέγχει το ματς και να κρατά μπάλα, γυροφέρνοντας έξω από την μεγάλη περιοχή του Ακρίτα.

Στο 20’ μετά από πάσα του Γκερέρο στον Χριστοφή, ο Κύπριος διεθνής δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα ο Ακρίτας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να ισοφαρίσει, απειλώντας στο 25’ με διπλή ευκαιρία. Ο Ντουπόφ έκανε το σουτ, ο Κεραυνός απέκρουσε, στην επαναφορά από κοντά ο Τόρρες έκανε νέο πλασέ, όμως ο κίπερ της «Κυρίας» είπε ξανά «όχι» κρατώντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να περιορίσει τον αντίπαλο, ενώ απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Γκερέρο στο 29’, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Στη συνέχεια δεν είχαμε κάποια αλλαγή στο παιχνίδι, με την Ανόρθωση να περιορίζει τον Ακρίτα και έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της ομάδας του Μιχαήλοβιτς.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση δεν μπήκε όπως θα έπρεπε, με τον Ακρίτα να ξεκινά δυνατά το παιχνίδι και να ισοφαρίζει νωρίς.

Στο 53’ ο Εράσο πέρασε στον Κονέ, αυτός εντός περιοχής έκανε το σουτ, ο Κεραυνός δεν μπόρεσε να διώξει και έτσι ο Ακρίτας ισοφάρισε σε 1-1.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση επηρεάστηκε από το γκολ του Ακρίτα, καθώς έχασε μέτρα μέσα στο γήπεδο με αποτέλεσμα ο Ακρίτας να ελέγξει το παιχνίδι. Στο 56’ απείλησε η παφιακή ομάδα με σουτ του Εράσο, η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Ο Ακρίτας συνέχισε να πατά καλύτερα και στο 63’ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα. Ο Τόρρες έκανε το σουτ, απόκρουσαι ο Κεραυνός και ο Εράσο, πλάσαρε εύστοχα για να κάνει το 2-1.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας συνέχισε να πατά καλά μέσα στο γήπεδο και μετά από ένα λάθος που έγινε στην μεσαία γραμμή, πήρε μπάλα ο Λόπες, ο οποίος εκτός περιοχής έκανε το σουτ για να γράψει το 3-1 για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα στο 73’ η Ανόρθωση έβγαλε αντίδραση, καθώς ο Αντονίν ανατράπηκε από τον Περντρέου εντός περιοχής και κέρδισε πέναλτι. Στο 74’ ο Γκερέρο με εύστοχο χτύπημα μείωσε σε 3-2.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση και στο 77’ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Φερέιρα, ο οποίος μετά από πλασέ στην κίνηση δεν κατάφερε να νικήσει τον Περντρέου.

Στο 81’ ο Αντονίν έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-3, έγινε η μπαλιά ο Ισπανός έπιασε την κεφαλιά, όπως απομάκρυνε πριν την γραμμή ο Μεντίμορετς.

Στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση πίεσε για την ισοφάριση και ανοίχτηκε, με αποτέλεσμα ο Ακρίτας να χάσει τεράστια ευκαιρία στο 88’ με τον Αραούχο, εντός περιοχής να κάνει το πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στις καθυστερήσεις η «Κυρία» έχασε τεράστια ευκαιρία στο 90+1’ με τον Μραζ εντός περιοχής σε πολύ καλή θέση να στέλνει την μπάλα έξω.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ακρίτας πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Ανόρθωση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ανόρθωση: Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Τεχέρα, Εμπραλίντζε, Γκερέρο, Αντονίν, Αντωνίου, Κίκο, Χριστοφή

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Μιχαήλ, Κορέια, Φερέιρα, Σαμπό, Ιωάννου, Κωνσταντίνου, Ιωάννου, Αργυρού, Λάμπρου, Χρυσοστόμου, Μραζ

Ακρίτας: Περντρέου, Κονέ, Άμπραχαμ, Ντουμπόφ, Εράσο, Μεντιμόρετς, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο.

Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Παουγκέν, Φοφανά, Ντράμε, Ζουνίνιο, Δημοσθένους, Κλεμέντε, Φαουριέλ, Πική, Βάσκο

Σκόρερ: 20' Χριστοφή, 74' Γκερέρο/53' Κονέ, 63' Εράσο, 71' Λόπες

Κίτρινες: Κίκο, Αντωνίου/Καραγιάννης