Από πεντάρα… σε τεσσάρα η «Κυρία» (vid)

Δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να «ανασάνει» η Ανόρθωση, που επικράτησε στην έδρα της με 4-1

Ακόμη μια νίκη για την «Κυρία» αυτή τη φορά επί του Ολυμπιακού με 4-1. Μετά το 5-0 επί της Δόξας η ομάδα του Μιχαήλοβιτς συνέχισε στα νικηφόρα αποτελέσματα και έφτασε στους 51 βαθμούς. Δυσκολεύει ακόμη περισσότερο η προσπάθεια του Ολυμπιακού που κάνει για παραμονή στη κατηγορία

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά. Ο Ολυμπιάκος προσπάθησε να πιέσει αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει. Απο την άλλη η Ανόρθωση όσο περνούσε ο χρόνος τόσο περισσότερη απειλητική γινότανε.

Στο 10ο λεπτό ο Χριστοδούλου δημιούργησε την πρώτη τελική στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό αλλά το σουτ του δεν απείλησε τον Κεραυνό. Η Ανόρθωση απάντησε στη ευκαιρία των φιλοξενούμενων με τον Μραζ να κάνει το σουτ αλλά ο Μολ απέκρουσε.

Στο 23ο λεπτό ο Σαμπό ανατράπηκε απο τον Μολ με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέρο ο οποίος ήταν εύστοχος και άνοιξε το σκορ του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά σε καμία στιγμή δεν μπόρεσαν. Στο 36ο λεπτό η Ανόρθωση διπλασιάσε τα γκολ της με τον Δημήτρη Χριστοφή απο το ύψος της περιοχής να σουτάρει και να νικάει τον Μολ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου με την Ανόρθωση να προηγείται με 2-0 και τον Ολυμπιακό να βρίσκεται με την «πλάτη» στον τοίχο.

Β Μέρος

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά δυνατά με σκοπό να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Όμως αυτή που κατάφερε να σκοράρει ήταν και πάλι η Ανόρθωση με τον Μπαισίνιο να κάνει τη κεφαλιά απο κοντά και να νικάει τον Μολ.

Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Τακτακαλά κατάφερε να σκοράρει και να μειώσει με τον Ντουρμισάι να σκοράρει απο κοντά και να ξαναβάζει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και άφησαν αρκετούς διαδρόμους πίσω με την Ανόρθωση να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί. Στο 74ο λεπτό ο Παρούτης απο πλεονεκτική θέση να μην μπορεί να νικήσει τον Μολ.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Δημήτρης Χριστοφή σημειώσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τέταρτο για την ομάδα του.
Αυτό λοιπόν ήταν και το τελικό σκορ με την Ανόρθωση να επικρατεί με 4-1 του Ολυμπιακού που «βυθίζεται» ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Ανόρθωση (Μιχαΐλοβιτς): Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Κορέια, Φερέιρα, Γκερέρο, Αντωνίου, Σάμπο, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Μραζ

Ολυμπιακός ( Τούτιτς): Μολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης, Χέντρικς, Γκόρουπετς, Καλίλι, Χαραλάμπους, Αλσεούς, Ντουρμισάι

Σκόρερ: 26' Γκερέρο,36′, 90′ Χριστοφή, 53′ Μπαϊσίνιο / 56′ Ντουρμισάι.

Κίτρινες: 9′ Αντωνίου / 26′ Μολ, 42′ Ντουρμισάι, 79′ Μουκτάρης