Έφαγε πόρτα απ’ την «Κυρία»… ο Απόλλωνας (vid)

Με παίκτη λιγότερο η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε με 2-0 το συγκρότημα του Ματσίν και «κλείδωσε» την εξάδα

Θεόδωρος Τσιολάκης

Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα για την Ανόρθωση, η οποία πέτυχε πολύτιμο τρίποντο μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 2-0 επί του Απόλλωνα και «κλείδωσε» την είσοδο της στην πρώτη εξάδα. Η «Κυρία» αν και αγωνιζόταν από το 37’ με δέκα παίκτες κατάφερε στο 45+1’ να προηγηθεί με τον Καστέλ και στη συνέχεια να διαχειριστεί σωστά το υπέρ της σκορ και να σκοράρει στο 90+2’ με πέναλτι του Τσίκο, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς. Με δέκα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση και ο Απόλλωνας λόγω απευθείας κόκκινης του Σάντος στο 90+6'. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γκαγιέγο ανέβηκε στους 44 βαθμούς, παραμένοντας στην 6η θέση. Από την άλλη ο Απόλλωνας έμεινε στους 37 βαθμούς στην 7η θέση και οριστικά θα αγωνίζεται στο β’ γκρουπ στα πλέι οφ.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, θέλοντας να κρατήσουν μπάλα για να φτάσουν γρήγορα σε ένα γκολ.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Απόλλωνας απείλησε με σουτ του Μάρκες από πλάγια δεξιά, η μπάλα έφυγε έξω. Δύο λεπτά αργότερα στο 4ο λεπτό η Ανόρθωση έφτιαξε και αυτή την πρώτη της ευκαιρία, με τον Τιουνέ ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Στη συνέχεια στο 10’ χάθηκε νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση, με σουτ του Φερέιρα η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε μετά το 15’ να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει, χάνοντας μέσα σε δύο λεπτά δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 19’ έχασαν μεγάλη Ευκαιρία οι γαλάζιοι της Λεμεσού με σκαφτό, φαλτσαριστό πλασέ του Βαλμπουενά, όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Αρμπολέδα. Ένα λεπτό μετά ο Σαγκάλ στο ύψος της περιοχής έκανε το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 23’ απάντησε στις καλές φάσεις του Απόλλωνα, με τον Τσίκο ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Λέουβμπεργκ, έκανε το πλασέ, όμως ο Ολλανδός κίπερ είπε «όχι». Ένα λεπτό μετά ο κίπερ του Απόλλωνα είχε και πάλι τη λύση στο σουτ του Κορέια, μαζεύοντας την μπάλα.

Μετέπειτα η Ανόρθωση ανέβασε ρυθμούς περισσότερο και στο 27’ έχασε Μεγάλη ευκαιρία, μπαλιά του Τεχέρα, ο Γκασαμά μόνος μπορούσε να κάνει σταμάτημα, όμως έκανε μια κεφαλιά άστοχη από καλή θέση.

Στο 34’ η «Κυρία» έφτασε στο γκολ με τον Τσίκο, όμως ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR για φάουλ του Κάργα στον Σαγκάλ στο κόρνερ προηγουμένως, καθώς ο Ελλαδίτης στόπερ της Ανόρθωσης χτύπησε στα γεννητικά όργανα του παίκτη του Απόλλωνα και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα.

Μετέπειτα η Ανόρθωση αν και με δέκα δεν τα έβαλε κάτω, καθώς έχασε ευκαιρία στο 41’ με τον Τσίκο, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα έξω. Δύο λεπτά μετά απείλησε και ο Απόλλωνας με μακρινό σουτ του Χάμπου, όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

Στις καθυστερήσεις η ομάδα της Αμμοχώστου έψαξε το γκολ και κατάφερε να το βρει. Στο 45+1’ μετά από κόρνερ, έδιωξαν οι του Απόλλωνα, ο Φερέιρα επανάφερε με μπαλιά στην περιοχή, ο Μαρμούκ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να πηγαίνει εκεί που ήταν ο Καστέλ, ο οποίος από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για να στείλει την Ανόρθωση στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος όπως ήταν λογικό ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά, χάνοντας διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Στο 50’ μετά από μπαλιά του Μπαγκενγκά, έγινε κεφαλιά του Μάρκες, απέκρουσε ο Αρμπολέδα, έπιασε το σουτ ο Βαλμπουενά, όμως έπεσε και μάζεψε ο κίπερ της Ανόρθωσης.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει και στο 57’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους «γαλάζιους», μπαλιά του Βαλμπουενά ο Μπαγκενγκά έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Αρμπολέδα είπε και πάλι «όχι».

Στη συνέχεια μετά το 60’ η Ανόρθωση περιόρισε σε μεγαλύτερο βαθμό τον Απόλλωνα και προσπάθησε η ίδια να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Με την είσοδο του Παρούτη στο ματς η Ανόρθωση πήρε ανάσες, ενώ ο Κύπριος ακραίος επιθετικός έχασε και ευκαιρία στο 65’, με την κεφαλιά του, η οποία έφυγε έξω.

Μετά το 70’ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Ανόρθωση να αφήνει τον Απόλλωνα σε μία ανούσια κατοχή, χωρίς να απειληθεί και ιδιαίτερα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Ανόρθωση προσπάθησε να αμυνθεί και διαχειρίστηκε πολύ καλά το ματς και σε μία αντεπίθεση με τον Τσίκο στο 90+1’ κέρδισε πέναλτι από τον Εκπολό. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Τσίκο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για την Ανόρθωση.

Εντεκάδες:

Ανόρθωση:  Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ (85' Αντωνίου), Φερέιρα (59' Παρούτης), Τιουνέ (85' Ιωάννου), Γκασάμα (40' Μακούν), Τσίκο

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Κίκο, Κορρέα, Τζούλιου, Κωνσταντίνου, Περέα, Χρυσοστόμου.

Απόλλωνας:  Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πέρετζ (68' Κολ), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (68' Σάντος), Χάμπος (74' Σπόλιαριτς), Αρτεάν, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (68' Κοστάκιε), Μάρκες, Μπαγκενγκά (80' Φιλιώτης).

Στον πάγκο: Δημητρίου, Λοίζου, Άδωνη, Ποντικός.

Σκόρερ: 45+1' Καστέλ, 90+2' Τσίκο/

Αποβολές: 37' Κάργας/ 90+6' Σάντος

Διαιτητής: Dudic Alessandro
VAR: Paterna Daniele