Το 'φερε τούμπα με Νινγκά… η «Κυρία»! (vid)

Ιδανική αρχή για την Ανόρθωση, που με μεγάλο πρωταγωνιστή τον διεθνή φορ, κέρδισε τον Ολυμπιακό με 2-1

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Ανόρθωσης που επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ. Το συγκρότημα του Ντάρκο Μίλανιτς δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, όμως στο Β’ μέρος έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Νινγκά κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ντεσιρέ 45’, Νινγκά 56’, 73’.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Ανόρθωση που μπήγε με όρεξη μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε τον Ολυμπιακό.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 19’ με τον Εμπραλίτζε να συγκλίνει μέσα στη περιοχή από τα αριστερά, να κάνει το σουτ, και τον Τσαρλς να αποκρούει σταθερά.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Πετράκη έχασε την πρώτη της καλή φάση στο 31ο λεπτό με τον Πεχλιβάνη να κάνει το διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής, και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Η Λευκωσιάτικη ομάδα συνέχισε να πιέζει και «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της στο 44’ με τον Ντεσιρέ να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή και τον Λόρια να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ, με τον Ντεσιρέ να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της Ανόρθωσης που δεν μπόρεσε να διώξει στο κόρνερ, να κάνει το πλασέ μέσα στη περιοχή και να γράφει το 1-0, ακριβώς πριν από την λήξη του Α’ μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος η Ανόρθωση που βγήκε μπροστά για να φέρει στα ίσα το παιχνίδι. Μόλις στη πρώτη της καλή ευκαιρία στην επανάληψη η Κυρία ισοφάρισε στο 56’ με τον Νινγκά να φεύγει στη πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, να εκμεταλλεύεται την κακή έξοδο του Τσαρλς και να πλασάρει υπέροχα για την ισοφάριση.

Η ομάδα του Μίλανιτς συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και με την πίεση που άσκησε έκλεισε τους γηπεδούχους στο δικό τους μισό.

Στο 73’ η Βαρωσιώτικη ομάδα έκανε την ολική ανατροπή και πάλι με τον Νινγκά, ο οποίος πήρε την πάσα από τον Ουάρντα στο πέναλτι της περιοχής, και πλάσαρε από κοντινή απόσταση τον Τσαρλς για να γράψει το 1-2.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα η «Κυρία» υποχώρησε με στόχο να διαφυλάξει το υπέρ της αποτέλεσμα και εκτός από ένα σουτ του Πεχλιβάνη, στις καθυστερήσεις του αγώνα, δεν απειλήθηκε περεταίρω.

Έτσι οι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν με το «δεξί» το νέο πρωτάθλημα και κρατάνε την εμφάνιση του Β’ μέρους ενόψει του ντέρμπι κόντρα στο ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη εβδομάδα.

Ολυμπιακός (Πετράκης): Τσαρλς, Καρτασιάν (79' Ντουράνσκι), Μπάρντι, Μουκτάρης, Σάλι, Ντεσίρε, Ευτυχίδης (79' Χριστοδούλου), Ιωάννου, Πεχλιβάνης (79' Καπαρτής), Νάνι, Κυριάκου.

Ανόρθωση (Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Μπαισίνιο, Κορέια, Αρτυματάς, Πάντσεον (88' Σαμπό), Εμπραλίτζε (88' Αντωνίου), Ουάρντα, Φερέιρα (67' Γουαρίς), Νινγκά.

Σκόρερ: 45' Ντεσιρέ / 56', 73' Νινγκά

Κίτρινες: 10' Μουκτάρης, 54' Νάνι, 66' Καρτασιάν / 38' Μπαισίνιο, 88' Αντωνίου

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης