Βαρωσιώτικο φρένο στον Μπεργκ (vid)

Το εκρηκτικό 15λεπτο στο ξεκίνημα έκανε τη διαφορά για την Ανόρθωση

Θεόδωρος Τσιολάκης

Σημαντική νίκη πέτυχε η Ανόρθωση με 2-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» κόντρα στην Πάφο για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η «Κυρία» με ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο πρώτο μέρος πέτυχε δύο γκολ στο 8’ και στο 15’ με Γκερέρο και Αντονίν αντίστοιχα, βάλλοντας «φρένο» στην ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ για να μειώσει από τη διαφορά από τις πιο ψηλές θέσεις. Για τους Παφίτες μείωσε ο Τάνκοβιτς στο 44’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο γκολ και έφυγαν με άδεια χέρια από τη Λάρνακα.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι, καθώς μπήκε δυνατά μέσα στο γήπεδο με σκοπό να επιβληθεί του αντιπάλου και να δώσει τον δικό της ρυθμό. Πράγμα που κατάφερε η ομάδα του Βέσκο Μιχαήλοβιτς, η οποία έκανε ονειρικό ξεκίνημα πετυχαίνοντας δύο γκολ στα πρώτα 15 λεπτά.

Στο 8’ ο Φερέρα πέρασε ωραία πάσα από τα δεξιά στον Γκερέρο, ο οποίος στο ύψος της περιοχής με αριστουργηματικό πλασέ έκανε το 1-0. Καλά-καλά δεν κόπασαν οι πανηγυρισμοί των οπαδών της «Κυρίας» από το πρώτο τέρμα και εφτά λεπτά μετά ήρθε το 2-0. Στο 15 μετά από μπαλιά του Σαμπό, ο Παλάσιος δεν έδιωξε όπως έπρεπε με το κεφάλι, με τον Αντονίν να εκμεταλλεύεται το λάθος στην άμυνα της Πάφου και με ψηλοκρεμαστό πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Ίβουσιτς, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα η Πάφος προσπάθησε να ανέβει και να βγάλει αντίδραση, όμως η «Κυρία» έλεγχε καλά το παιχνίδι και κρατούσε το 2-0 υπέρ της. Ο Βέσκο Μιχαήλοβιτς είχε στήσει πολύ καλά αμυντικά την ομάδα του και έκλεισε τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην εστία του Κεραυνού.

Σε μία φάση αδράνειας στο 42’ έγινε μπαλιά στην περιοχή, ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ, ο Μπαϊσίνιο είχε ανοιχτό το χέρι του και η μπάλα χτύπησε σε αυτό, έτσι ο Θεουλή σφύριξε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς, ο οποίος ήταν εύστοχος και στο 44’ μείωσε σε 2-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Πάφος έψαξε την ισοφάριση, γυροφέρνοντας έξω από την περιοχή της Ανόρθωσης, όμως παρέμεινε το 2-1 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος μπήκε πιο δυνατά από την Ανόρθωση με σκοπό να επιβάλει τον ρυθμό της και να φτάσει στην ισοφάριση. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ πίεσε ψηλά την «Κυρία» και γυρόφερνε συνεχώς έξω από την μεγάλη περιοχή της. Στο 60’ έχασε καλή ευκαιρία η παφιακή ομάδα με τον Τάνκοβιτς να κάνει το σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Η Πάφος συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει την ισοφάριση και στο 67’ έχασε άλλη μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Μπρούνο εκτός περιοχής, να φεύγει λίγο έξω από την εστία του Κεραυνού.

Γενικότερα στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μπεργκ ήταν άκρως ανώτερη από την Ανόρθωση, η οποία προσπάθησε να κρατήσει το 2-1, έχοντας ένα πιο αμυντικογενής πλάνο μέσα στο γήπεδο.

Στα τελευταία λεπτά η Πάφος άσκησε ακόμη μεγαλύτερη πίεση για να φτάσει στην ισοφάριση. Η Ανόρθωση έκλεισε καλά τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην περιοχή της και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 88’ με τον Μραζ, απέναντι από τον Ίβουσιτς να μην κάνει καλό πλασέ για να τελειώσει το ματς.

Στις καθυστερήσεις η Πάφος δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και έτσι το ματς έληξε 2-1 υπέρ της Ανόρθωσης.

Με αυτή τη νίκη η «Κυρία» ανέβηκε στους 32 βαθμούς και στην 9η θέση, ενώ η Πάφος έμεινε στους 48 βαθμούς και στην 4η θέση.