Ολυμπιακός για φίλημα… τούμπαρε την «Κυρία»!

Τεράστια νίκη με ανατροπή για τους «μαυροπράσινους» που ανέβηκαν στην 4η θέση

Μεγάλο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ΓΣΠ με τον Ολυμπιακό να φεύγει από την έδρα του με τεράστια νίκη με 3-2 απέναντι στη Ανόρθωση για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 στο 17’ (Ουάρντα), σημείωσε ένα γκολ λίγο πριν πάει στα αποδυτήρια (45' Σαμπίνια), που αποδείχθηκε πολύ σημαντικό για τη συνέχεια. Χρυσή αλλαγή ο Γκουστάβο που πέρασε στον αγώνα στο 56’, και λίγα λεπτά μετά σημείωσε δυο τέρματα στο 74’ και στο 82’ και έκανε τα τέρματα της ομάδας του τρία. Η Ανόρθωση ξεκίνησε καλά τον αγώνα αλλά δεν κατάφερε να ανακάμψει από το τέρμα που δέχθηκε και έτσι είδε την 5η της ήττα στο πρωτάθλημα.

Ά Μέρος

Γεμάτο μπορεί να χαρακτηριστεί το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1. Η Ανόρθωση ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο σχεδόν σε όλο το ημίχρονο αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον τελευταίο.

Το παιχνίδι ξεκίνησαν καλύτερα οι φιλοξενούμενοι αφού αυτοί ήταν που πίεζαν και δημιουργούσαν τις φάσεις. Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν καθόλου την εστία του Λόρια παρά μόνο στα τελευταία 3 λεπτά όπου και σημείωσαν το γκολ της ισοφάρισης.

Κεφάτος ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αμρ Ουάρντα και απείλησε δυο φορές πριν ανοίξει το σκορ στο ΓΣΠ. Συγκεκριμένα στο 8’ δημιούργησε τη πρώτη τελική με δυνατό σουτ από αριστερά που κατέληξε μόλις έξω. Συνέχισε και ξανά απείλησε στο 10’ τον Μολ, πάλι με δυνατό σουτ, με τον Ελβετό να αποκρούει και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια η μπάλα απομακρύνθηκε. Τρίτη και φαρμακερή αποδείχθηκε η επόμενη προσπάθειά του στο 17’ αφού με κεφαλιά μετά από τη σέντρα του Καλτσά ο Αιγύπτιος άνοιξε το σκορ. Το τέρμα αρχικα δεν θα μετρήσει μιας και ο διαιτητής σφύρισε φάουλ του Αιγύπτιου στον Κονφέ. Το τέρμα θα μετρήσει τελικά μιας και ο VARιστας κάλεσε τον διαιτητή να δει και πάλι τη φάση καθώς θεώρησε πως η επαφή που είχε ο Ουάρντα στον Κονφέ δεν ήταν ικανή να ανατρέψει τον παίκτη του Ολυμπιακού.

Μέσα σε τρία λεπτά η Ανόρθωση δημιούργησε τρείς τελικές με τρείς διαφορετικούς ποδοσφαιριστές. Συγκεκριμένα ο Καλτσάς έκανε τη κοντινή κεφαλιά στο 31’ με τη μπάλα να καταλήγει εκτός, δεύτερη κεφαλιά από τον Λάφερτι στο 33’ και δυνατό σουτ του Αρτυματά στο 34’ με τον Μολ να αποκρούει και να σώζει την εστία του.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει κάτι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά κατάφερε την ουσία που ήταν η επίτευξη ενός γκολ και μάλιστα σε κομβικό σημείο, λίγο πριν περάσουν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν το κόρνερ, στην εκτέλεση ήταν ο Σαρφό που βρήκε όμορφα τον Σαμπίνια και με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Β' Μέρος

Με σαφώς ανεβασμένη διάθεση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μετά από το τέρμα που σημείωσε, και αυτό φάνηκε στη τελική διαμόρφωση του σκορ. Δυνατά ξεκίνησε και η Ανόρθωση που δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο και να σκοράρει ξανά.

Στο 59’ ο Νίκος Καλτσάς με ωραία ατομική ενέργεια έκανε τη συρτή μπαλιά μέσα στη περιοχή που βρήκε σε πόδια αμυντικών και κατέληξε σε κόρνερ. Στη εκτέλεση του ξανά ο Καλτσάς, βρήκε τον Κατσιαράβα που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν σε θέση οφ-σάιντ και η φάση δεν μέτρησε.

Από το 72’ λεπτό και μετά μπορούμε να πούμε πως ο Ολυμπιακός έκανε το παιχνίδι του και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη που σημείωσε. Στο 74’ ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα και έκανε το 2-1 με τον αμαρκάριστο Γκουστάβο που έλαβε τη μπάλα από τον Κονφέ και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξιά γωνία του Λόρια. Είχε όμως και άλλα να πει ο Γκουστάβο αφού μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1 για τον Ολυμπιακό. Ο Βραζιλιάνος επιχείρησε το σουτ που βρήκε στο χέρι του Αραγιούρι, ελέγχθηκε από το VAR και ο Θεουλή υπόδειξε την άσπρη βούλα.

Καλύτερη φάση για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο μέρος ήταν το γκολ που σημείωσε ο Λάζαρος στο 90+1’ που βρισκόταν λίγο έξω από τη περιοχή και με ένα δυνατό «κεραυνό» μείωσε σε 3-2.

Η ομάδα του Ολυμπιακού ανεβαίνει στη 4η θέση με 15 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση μένει στην 6η θέση με 12 βαθμους.