Μπήκε ευρω-τετράδα και βλέπει Τσάμπιονς Λιγκ!

Η Ανόρθωση ξεπέρασε το εμπόδιο της Πάφου και πηγαίνει στη Λευκωσία για ένα διπλό…αστεράτο

Σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, η Ανόρθωση νίκησε δύσκολα την Πάφο με 1-0 στο ΠΑΠ και μπήκε εντός της «ευρω-τετράδας», δυο αγωνιστικές πριν το τέλος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Βερχόβετς, ο οποίος ξελάσπωσε την ομάδα του Κετσπάγια ερχόμενος από τον πάγκο.

Αυτή η νίκη δίνει την ευκαιρία στην «Κυρία» να διεκδικήσει με αξιώσεις ακόμα και το εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς την επόμενη αγωνιστική θα πάει στη Λευκωσία για διπλό προσπεράσματος απέναντι στον ΑΠΟΕΛ. Μόνο μαθηματικές είναι πλέον οι ελπίδες της Πάφου για εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πάρα πολύ «φτωχό» από πλευράς φάσεων, με την Πάφο να έχει μια ελαφριά και ανούσια υπεροχή. Το τέμπο παιχνιδιού ήταν αρκετό χαμηλό χωρίς να υπάρχει καλός ρυθμός και σε αυτό έπαιξαν ρόλο και οι συχνές διακοπές. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 5ο λεπτό με ένα σουτ του Σεμέδο έξω από την περιοχή το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Λόρια. Στο 27’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ όμως ο Λόρια πραγματοποίησε μια σωτήρια απόκρουση σε κόρνερ στο κοντινό σουτ του Χάμαντι. Στο 43’ ο Ουάρντα έπιασε ένα σουτ έξω από την περιοχή το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Ρούντκο. Μοιραία οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Η πρώτη τελική στην επανάληψη καταγράφηκε στο 54’ για την Πάφο με ένα σουτ του Φουρ το οποίο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 69ο λεπτό ο Λάζαρος δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση όμως το σουτ του ήταν πολύ άστοχο. Η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι στο 72ο λεπτό με τον Βερχόβετς. Ο Σλοβένος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου. Η Πάφος προσπάθησε στα τελευταία στάδια του αγώνα να ισοφαρίσει χωρίς να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα στην «Κυρία» και έτσι το 1-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, σκορ το οποίο χάρισε στην Ανόρθωση μια πολύτιμη νίκη.