Τα μπάχαλα πήραν τη δόξα από τον Κουλιμπαλί

Ο αγώνας στο ΠΑΠ ανάμεσα στην Ανόρθωση και την Καρμιώτισσα τέλειωσε πρόωρα και άδοξα

Στον Αθλητικό Δικαστή θα κριθεί η τύχη του αγώνα ανάμεσα στην Ανόρθωση και την Καρμιώτισσα, ο οποίος διακόπηκε στο 74ο λεπτό και ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ η ομάδα των Πολεμιδιών με 2-0.

Το ματς διακόπηκε λόγω ρίψης κροτίδων και φωτοβολίδων από το πέταλο των οργανωμένων της «Κυρίας». Ο Κωνσταντίνος Φελλάς προσπάθησε να επαναρχίσει το ματς μετά από ένα τέταρτο, ωστόσο όταν εισήλθαν εκ νέου στο γήπεδο οι ποδοσφαιριστές άρχισαν να πέφτουν ξανά αντικείμενα και κροτίδες στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο Κύπριος ρεφ να αποφασίσει την οριστική διακοπή του ματς.

Ξεκάθαρα, η διακοπή του παιχνιδιού είναι από υπαιτιότητα των οπαδών της Ανόρθωσης και οι εκθέσεις του διαιτητή και του παρατηρητή αναμένεται να είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικές για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Δεν έφταναν τα τόσα προβλήματα στην Ανόρθωση με τα συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα αλλά και την πρόσφατη παραίτηση του Χρήστου Πουλαΐδη, έγιναν και τα σημερινά για να χειροτερέψουν ακόμη περισσότερο την κατάσταση, καθώς αναμένεται βαριά καμπάνα από τον Αθλητικό Δικαστή.

Οι μπαχαλάκηδες, πέρα από το κακό που έκαναν στην ομάδα τους, στέρησαν και από την Καρμιώτισσα την ευκαιρία να πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη μέσα στο γήπεδο καθώς βρισκόταν πολύ κοντά στο να την πετύχει. Ωστόσο, η ομάδα των Πολεμιδιών αναμένεται να πάρει τους τρεις βαθμούς από τον Αθλητικό Δικαστή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Το αγωνιστικό σκέλος του αγώνα:

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Νιγκά έκανε το διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, με τον Κνόμπλοχ να διώχνει σε κόρνερ. Στο 5ο λεπτό ο Ουάρντα επιχείρησε ένα γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής το οποίο δεν είχε δύναμη, με τον Κνόμπλοχ να μπλοκάρει τη μπάλα σταθερά. Στο 12ο λεπτό ο Νιγκά επιχείρησε το πλασέ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 18’ ο Ουάρντα ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ όμως ο Κνόμπλοχ ήταν και πάλι σε ετοιμότητα, αποκρούοντας δύσκολα σε κόρνερ. Στο 24΄ ο Γουαρίς έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση όμως μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Καρμιώτισσας και κατέληξε κόρνερ. Πάνω που πίεζε για να σκοράρει η Ανόρθωση, η Καρμιώτισσα κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στην πρώτη τελική της προσπάθεια στο 25ο λεπτό. Ο Τσελούστκα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Κουλιμπαλί νίκησε τον Λόρια με ωραία κεφαλιά γράφοντας το 0-1, με τον σκόρερ της Καρμιώτισσας να πηγαίνει και να πανηγυρίζει μαζί με τον Σωφρόνη Αυγουστή.

Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχτηκε όμως δεν κατάφερε να βρει κάποια αξιόλογη ευκαιρία στα επόμενα λεπτά. Έπρεπε να φτάσουμε στο 42ο λεπτό για να δούμε την επόμενη καλή στιγμή των γηπεδούχων, με ένα σουτ του Νιγκά το οποίο έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Έτσι, η ομάδα των Πολεμιδιών πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 52ο λεπτό για λογαριασμό των γηπεδούχων με ένα σουτ του Φερέιρα το οποίο έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κνόμπλοχ. Στο 64΄ η Ανόρθωση έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με μια διπλή ευκαιρία. Αρχικά, ο Φερέιρα έπιασε το μονοκόμματο πλασέ με τη μπάλα να σταματά στο σώμα του Χούμποτσαν. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ουάρντα έπιασε ένα ωραία φαλτσαριστό σουτ, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κνόμπλοχ. Στο 70’ ο Φερέιρα δοκίμασε ένα βολέ όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Καρμιώτισσα έκανε το 2-0 με τον Κουλιμπαλί, ο οποίος νίκησε τον Λόρια με σουτ έξω από την περιοχή.

Όταν άρχισαν δράση οι γνωστοί άγνωστοι

Μετά το δεύτερο γκολ του Κουλιμπαλί ο αγώνας διακόπηκε για δυο λεπτά για να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Ο αγώνας επανάρχισε στο 74’ όμως ο Κωνσταντίνος Φελλάς αναγκάστηκε να το διακόψει ξανά καθώς έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο κροτίδες και φωτοβολίδες από το πέταλο των οργανωμένων της Ανόρθωσης. Ο Κύπριος διαιτητής είχε την πρόθεση να επαναρχίσει το ματς και μάλιστα έκανε την είσοδο του στο γήπεδο μαζί με τους παίκτες στο 87ο λεπτό. Ωστόσο, μετά από νέα αντικείμενα που έπεσαν στο γήπεδο, ο Κωνσταντίνος Φελλάς αποφάσισε την οριστική διακοπή του αγώνα, ο οποίος τέλειωσε πρόωρα και άδοξα.

Γκολ: 25' και 71' Κουλιμπαλί

Ανόρθωση (Σίσκο Μουνιόθ): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Παρούτης, Αμπαρτζουμιάν, Γουαρίς (46' Φερέιρα), Κίκο (34' Χρυσοστόμου (56' Εμπραλίτζε)), Νιγκά (46' Ράντονιτς), Χάρογιαν, Πάντσεον, Ιωάννου, Ουάρντα.

Καρμιώτισσα (Σωφρόνης Αυγουστή): Κνόμπλοχ, Τάντι, Τσελούστκα, Μαλόνε, Ντούμπια (60' Καλτσάς), Κουλιμπαλί, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Οικονομίδης, Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια (60' Ντούρις).

Κίτρινες κάρτες: Φερέιρα, Ιωάννου - Ζελάγια.

Διαιτητής/VARίστας: Φελλάς Κωνσταντίνος/Σολωμού Δημήτρης