Αεράτη στα ημιτελικά με πεντάρα!

Με δύο νίκες άφησε εκτός την Καρμιώτισσα και εξασφάλισε θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Μεγάλη νίκη με 5-1 για την Ανόρθωση επί της Καρμιώτισσας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την επαναληπτική αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, οι Χριστοφή, Καλτσάς, Μανιάς, Χουσμπάουερ και Παρούτης, με τον τελευταίο να σκοράρει το πρώτο του γκολ με την Κυρία.

Α’ Ημίχρονο

Με τον ιδανικότερο τρόπο μπήκε στο ματς η Ανόρθωση καθώς στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Χριστοφή που σκόραρε με κεφαλιά μετά την σέντρα του Μίχα.

Στο 22’ η Ανόρθωση διπλασίασε τα τέρματα της με τον Καλτσά που εκμεταλλεύτηκε την 2η ασίστ του Μίχα στο ματς και πλάσαρε για το 2-0.

Στο 34’ ο Μίχα έκανε χατ-τρικ στις ασίστ καθώς μοίρασε στον Μανιά που έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Κίττο για το 3-0 της Κυρίας.

Β’ Ημίχρονο

Στο 57’ η Ανόρθωση σκόραρε με τον Χουσμπάουερ ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Κίττο και πλάσαρε για το 4-0. Ένα πεντάλεπτο μετά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ με πολύ ωραίο πλασέ του Χέτσκοβιτς.

Ο επίλογος των τερμάτων γράφτηκε στο 80ο λεπτό με τον Παρούτη που σκόραρε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Ανόρθωσης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ανόρθωση: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς (Π. Αρτυματάς 46'), Μανιάς, Μίχα, Καλτσάς (Πηλέας 46'), Χουσμπάουερ, Ρισβάνης (Ελουντού 46'), Μαργκάσα, Κορρέα, Χριστοφή (Παρούτης 73')

Καρμιώτισσα: Κίττος (Παπλωματάς 88'), Στυλιανού, Ευσταθίου (Καψός 46'), Παχίπης, Μπουμπακάρι (Χρυσοστόμου 72'), Μ. Σάσι (Πέρεζ 46'), Κωμοδίκης, Σάββα (Χατζηβασίλης 46'), Χρίστου, Ντουάρτε, Χέρσκοβιτς

Σκόρερς: Χριστοφή, Καλτσάς, Μανιάς, Χουσμπάουερ, Παρούτης  / Χέτσκοβιτς