Ανόρθωση: Η επιστροφή του Ράγιο και η ντοπιέτα μετά από 14 μήνες

Τον καλό του εαυτό θύμισε μετά από πολύ καιρό ο 32χρονος Ισπανός μέσος

Εκπλήξεις επιφύλαξε γι’ άλλη μιαν αγωνιστική ο Γιούργκεν Στρέπελ ως προς την κατάρτιση της βασικής του ενδεκάδας, αφήνοντας εκτός αποστολής τον Νίκα Κατσαράβα λόγω πειθαρχικού παραπτώματος και δίνοντας για πρώτη φορά φανέλα βασικού στον Γιώργο Οικονομίδη στη φετινή σεζόν. Άξια αναφοράς ήταν και η επιστράτευση του Ρούμπεν Ράγιο για πρώτη φορά μετά την 10η Μαρτίου με τον Ισπανό να αναλαμβάνει το συνηθισμένο ρόλο του οργανωτικού ρόλο, βρίσκοντας παράλληλα το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα, δις.

Μέσα σε περίπου 70 αγωνιστικά λεπτά ο 32χρονος μέσος πέτυχε όσα γκολ πέτυχε σε ολόκληρη τη σεζόν, φτάνοντας στην τρίτη του ντοπιέτα με τη φανέλα της «Μεγάλης Κυρίας» και πρώτη μετά από δεκατέσσερις μήνες. Ο Ισπανός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και της αναμέτρησης της 18ης Φεβρουαρίου 2018 απέναντι στον Ερμή Αραδίππου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», έχοντας άψογη συνεργασία με τον Μίχαλ Ντούρις και δύο γκολ στο ενεργητικό του στη νίκη με σκορ 4-0.

Προφανώς η εμφάνιση του Ρούμπεν Ράγιο στο «Τάσος Μάρκου» ήταν κάτι περισσότερο από ενθαρρυντική μιας και παρά την αγωνιστική του απραξία, εγκλιματίστηκε άμεσα σε συνθήκες αγώνα σκοράροντας στο 11ο και 85ο λεπτό της αναμέτρησης με τους «βυσινί». Ο 32χρονος μέσος είναι εκ των ποδοσφαιριστών οι οποίοι διατηρούν υψηλό συμβόλαιο και τη νεά σεζόν και σαφέστατα η φετινή του πορεία δημιούργησε προβληματισμό και η χθεσινή του (21/4) προσπάθεια συγκρατημένη αισιοδοξία.

Το κατά πόσον η εμφάνιση απέναντι στην ΕΝΠ ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας θα διαφανεί μέχρι το τέλος της σεζόν και ανάλογα με τις ευκαιρίες που θα πάρει από τον Γιούργκεν Στρέπελ ο οποίος τόνισε ότι μέχρι το φινάλε θα αγωνίζεται όσοι το επιθυμούν, αφήνοντας προφανώς αιχμές για τη συμπεριφορά ορισμένων ποδοσφαιριστών στις προπονήσεις.