Θρίλερ σε σκηνοθεσία VAR

Ισόπαλο 2-2 έληξε το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Ισόπαλο 2-2 έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής των πλέι-οφ μεταξύ Ανόρθωσης και Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-2 χάρη σε τέρματα του Ντιγκινί (10’ και 60’), όμως η ομάδα της Αμμοχώστου ισοφάρισε με Οκριασβίλι (65’) και Κβιλιτάια (78’), που ευστόχησε από τα έντεκα βήματα. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, λόγω αποβολής του Γκεριέ (23’).

Καθοριστική ήταν η παρέμβαση του VAR σήμερα, καθώς ο Τιμόθεος Χριστοφή το συμβουλεύτηκε ούτως ώστε να αποβάλει τον Γκεριέ στο πρώτο μέρος, αλλά και για να δείξει το πέναλτι στο γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ανόρθωση έφτασε τους 52 βαθμούς, παραμένοντας στην 4η θέση, τρίτος συνεχίζει να είναι ο Απόλλωνας που μετρά πλέον 55 βαθμούς. Η Κυρία είδε τη διαφορά της από την κορυφή να αυξάνεται στους έξι βαθμούς και ο Απόλλωνας στους τέσσερις.

Α’ Ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του τελική στον στόχο, όμως μετά την αποβολή του Γκεριέ άλλαξαν τα δεδομένα.

Η ομάδα της Λεμεσού άρχισε τον αγώνα με επιθετική διάθεση και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 10’, με τον Μπίσεσβαρ να δίνει στον Πίττα, ο οποίος γύρισε στον Ντιγκινί, που ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ του Γάλλου, η Ανόρθωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι επιθετικοί, γεγονός που έδωσε στο παιχνίδι έναν πολύ γρήγορο ρυθμό.

Παρόλα αυτά στο 23', έμελλε να αλλάξουν τα δεδομένα της αναμέτρησης λόγω αποβολής του Γκεριέ με απευθείας κόκκινη κάρτα, ο οποίος κτύπησε με τον αγκώνα τον Καλτσά στο κεφάλι. Ο Τιμόθεος Χριστοφή αρχικά έδειξε κίτρινη στον Γκεριέ, όμως αφού είδε την φάση ξανά στο VAR, αποφάσισε να αποβάλει τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα.

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Τιμούρ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα της ομάδας του και ως εκ τούτου πέρασε τον Μπουσουλάτζιτς στη θέση του Βργκοτς. Πιο αμυντικός έγινε ο Απόλλωνας, καθώς στη θέση του Νταμπό πέρασε ο Μαλεκκίδης.

Η Κυρία πίεσε για την ισοφάριση και κατάφερε να φτιάξει ορισμένες καλές στιγμές. Συγκεκριμένα, σημειώθηκαν δύο σουτ στον στόχο από τους Οκριασβίλι και Κβιλιτάια, όμως ο Γιοβάνοβιτς είχε μπλοκάρει με σχετική ευκολία.

Ακολούθησε ένα άστοχο σουτ του Κορέια, ενώ στο 46’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ο Οκριασβίλι από τα αριστερά έκανε το γέμισμα στη περιοχή και ο Κβιλιτάια από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Με πατημένο το πόδι στο γκάζι μπήκε στην επανάληψη η Ανόρθωση που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε για την ισοφάριση.

Μάλιστα, μόλις στο δεύτερο λεπτό του ημιχρόνου, ο Ρομπέρζ απόκρουσε πάνω στην γραμμή την καρφωτή κεφαλιά του Καλτσά.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν κλασική ευκαιρία με τον ο Αμπαρτζουμιάν να σουτάρει από εξαιρετικά καλή θέση εντός περιοχής και τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων, αυτός που κατάφερε να σκοράρει ήταν ο Απόλλωνας. Συγκεκριμένα, στο 60’ ο Ντιγκινί έφυγε στη πλάτη της άμυνας και στο τετ-α-τετ με τον Λόρια έκανε το σουτ, ο Γεωργιανός απόκρουσε, όμως ο Γάλλος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε.

Άμεση ήταν η απάντηση της Ανόρθωσης, που ισοφάρισε με τον Οκριασβίλι στο 65’. Ο Κορέια έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Γεωργιανός ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 67’ η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα. Ο Κορέια έβγαλε νέα σέντρα στη περιοχή, ο Καλτσάς έκανε το σουτ, όμως ο Μαλεκκίδης με αυτοθυσία έδιωξε τον κίνδυνο.

Ότι δεν κατάφερε στο 67’ ο Καλτσάς το πέτυχε δέκα λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Κβιλιτάια. Μετά από υπόδειξη του VAR, ο Τιμόθεος Χριστοφή έδειξε την εσχάτη των ποινών για χέρι του Ρομπέρζ εντός περιοχής.

Στη συνέχεια, τα πάντα έδειχναν να είναι πιθανά, όμως τελικά οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Highlight: Οι δύο αποφάσεις του VAR, που εκ του αποτελέσματος αποδείχθηκαν καθοριστικές.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (84' Χριστοφή), Βργκοτς (26' Μπουσουλάτζιτς), Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Νταουσβίλι (63' Μανιάς), Μίχα (46' Χουσμπάουερ), Καλτσάς, Οκριασβίλι, Κβιλιτάια.

Απόλλων (Γ. Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Γκεριέ, Πέδρο (83' Παναγιώτου), Γιούστε, Ρομπέρζ, Χάμπος (83' Ντένιτς), Μάρκοβιτς, Πίττας (83' Γιαννιώτας), Ντιγκινί, Μπίσεσβαρ (71' Κατελάρης), Νταμπό (33' Μαλεκκίδης).

Σκόρερ: 65' Οκριασβίλι, 78' Κβιλιτάια / 10' και 60' Ντιγκινί.

Κίτρινες: 83' Οκριασβίλι / 17' Γιούστε, 92' Ντένιτις.

Κόκκινες: - / 23' Γκεριέ.

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος.