Κυρία ήταν η ΑΕΚ...

Η ομάδα της Λάρνακας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Ανόρθωσης

Με τέρματα των Ταντί και Τρισκόφσκι, η ΑΕΚ πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Ανόρθωσης με σκορ 2-1 στην «ΑΕΚ Αρένα», πλησιάζοντας την στους έξι βαθμούς. Ο Οκριασβίλι είχε βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία δέχθηκε τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και προβληματίζει.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στην πρώτη της ξεκάθαρη ευκαιρία στο παιχνίδι, η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Μίχα βρήκε τον Καλτσά,ο οποίος με εξαιρετικό γύρισμα βρήκε τον Οκριασβίλι και ο Γεωργιανός με άπιαστο σουτ σκόραρε για το 0-1. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ έψαχνε τους τρόπους για να ισοφαρίσει, όμως η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια αμυνόταν με υποδειγματικό τρόπο. Ο Οκριασβίλι στο 26' λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όταν το εξαιρετικό του σουτ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μολ. Ο Καλτσάς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου είχε ένα καλό σουτ, το οποίο πέρασε μόλις άουτ στην τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ως εκ τούτου, η ομάδα της Αμμοχώστου πήγε στα αποδυτήρια, μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ανόρθωση να κρατάει περισσότερο την μπάλα, όμως η ομάδα της Λάρνακας ισοφάρισε στο 60'. Ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ, ο Λόρια απέκρουσε το σουτ ασταθώς, στη συνέχεια απέκρουσε και το σουτ του Ακοράν, όμως ο Τάντι στην τρίτη προσπάθεια ισοφάρισε το σκορ. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα στο 75', όταν ο Ιβάν Τρισκόφσκι με άψογο πλασέ σκόραρε για το 2-1, μετά από άψογο γύρισμα του Γκαρσία. Μέχρι το τέλος, δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο, η ΑΕΚ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που της επέτρεψε να πλησιάσει την σημερινή της αντίπαλο στους έξι βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Τάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (46' Φλοριάν), Σπόλιαριτς (67' Χάουγκεν), Ακοράν (67' Γκαρσία), Τρισκόφσκι (86' Μοϊσόφ), Χέιτλι, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (46΄ Φερνάντεθ), Μακρής

Aνόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα, Ρισβάνης, Κ. Αρτυματάς, Καλτσάς, Κορέια, Νταουσβίλι (86' Μανιάς), Μαργκάσα (68' Πηλέας), Μίχα (68' Ελουντού), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια

Σκόρερ: 60' Τάντι, 75' Τρισκόφσκι/ 2' Οκριασβίλι

Κίτρινες: Ιωάννου, Γκονζάλεθ, Μακρής, Φλοριάν, Τάντι, Χέιτλι/Μαργκάσα, Ρισβάνης, Κορέια