Χαμένοι και οι δυο (vid)

Ανεπιθύμητη ισοπαλία για Ακρίτα και ΕΝΠ

Ακρίτας και ΕΝΠ έφεραν ισοπαλία 2-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης», αποτέλεσμα που δεν χαροποιεί κανένα. Σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο με τέσσερα γκολ, δύο ο Εράσο για Ακρίτα και δύο ο Βουτσένοβιτς για την ΕΝΠ οι δύο ομάδες μοιράστηκαν απο ένα βαθμό.

A Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Ωστόσο ο Ακρίτας ήταν η ομάδα που «πατούσε» καλύτερα.

Στο 13ο λεπτό ο Ακρίτας έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα αλλά το σουτ του Γαβριήλ πέρασε έξω. Εννέα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν διπλή ευκαιρία πρώτα με τον Αραούχο να κάνει το σουτ αλλά να αποκρούει ο Κότσιτς και στην επαναφορά ο Άμπραχαμ να πιάνει το σουτ αλλά να περνάει έξω.

Η ΕΝΠ απείλησε πρώτη φορά στο 31ο λεπτό μετά απο εκτέλεση κόρνερ και τον Ντα Σίλβα να κάνει το σουτ αλλά για κακή του τύχη κτύπησε σε συμπαίκτη του και πέρασε έξω.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στα ίδια επίπεδα με το πρώτο καθώς οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικές.

Στο 55ο λεπτό στην πρώτη ουσιαστική φάση του δευτέρου μέρους ο Ακρίτας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Εράσο να κάνει σουτ στη κίνηση μετά απο σέντρα του Σέχιτς.

Η ΕΝΠ έψαχνε την γρήφορη αντίδραση και την βρήκε στην πρώτη της φάση στο δεύτερο μέρος και αυτή στο 63ο λεπτό με τον Βουτσένοβιτς να υποδέχεται την μπάλα μετά απο κάθετη του Γαβριήλ και να νικάει τον Πεντρέου.

Οι «βυσσινί» κατάφεραν να φέρουν να ανατρέψουν το σκορ και πάλι με τον Βουτσένοβιτς να σημειώνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ. Μετά απο εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Βουτσένοβιτς που με ωραίο τακουνάκι έγραψε το 2-1.

Οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να χαρούν και πολύ την ανατροπή καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Εράσο απο πολύ κοντά ισοφάρισε για την ομάδα του και σημειώσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Οι δύο ομάδες έψαχναν στα επόμενα λεπτά το νικητήριο γκολ καθώς το σκορ δεν ήταν επιθυμητό για κανένα. Ο Ακρίτας ήταν πιο απειλητικός στα τελευταία λεπτά και στο 86 λίγο έλειψε να σημειώσει τρίτο γκολ με τον Γαβριήλ μετά απο μακρινό φάουλ ανάγκασε τον Κόστιτς να απεκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.

Δεν άλλαξε τίποτα μετά και τα πέντε λεπτά καθυστερήσεις που έδωσε ο διαιτητής του αγώνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται απο ένα βαθμό.

Ακρίτας : Περντρέου, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Καραγιάννης, Αραούχο

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες, Κατσιαρής, Πολυκάρπου

Σκόρερ:  55′, 75′ Εράσο/64′, 72΄  Βουτσένοβιτς

Kίτρινες:  Μεντιμόρετς, Άμπραχαμ, Καραγιάννης/Ντιαβαρά