«Καθάρισε» από το μισάωρο (vid)

Πήρε σημαντικό διπλό στην Πάφο η Καρμιώτισσα με δυο γκολ στο πρώτο 30λεπτο

Σπουδαία νίκη για την ομάδα της Καρμιώτισσας επί του Ακρίτα με 2-0 που απομακρύνεται περισσότερο απο την επικίνδυνη ζώνη. Βυθίζεται και άλλο η ομάδα του Ακρίτα που παραμένει στην τελευταία θέση και τους έντεκα βαθμούς.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Αυτή που το κατάφερε γρήγορα ήταν η Καρμιώτισσα καθώς μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Λουκίλι να εξαπολύει κεραυνό απο περίπου 30 μέτρα και να νικάει τον Πεντρέου.

Το γρήγορο γκολ άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα καθώς αιφνιδίασε τους γηπεδούχους που έψαξαν την γρήγορη αντίδραση. Σε καμία περίπτωση δεν το κατάφεραν καθώς η Καρμιώτισσα ήταν η κυρίαρχη στον αγώνα .

Στο 22ο λεπτό μετά απο ωραία συνεργασία των ποδοσφαιριστών της ομάδας των Πολεμιδιών η μπάλα έφτασε στον Καλτσά αλλά το σουτ του έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλντι μετά απο χέρι του Σαραβάνια και ενημέρωση του VAR όπου κάλεσε τον διαιτητή του αγώνα να το ελέγξει. Εκτελεστής ο Ελ Αλουχί που νίκησε τον Μπεντρέου και έγραψε το 0-2 κάνοντας το έργο των ποδοσφαιριστών του Ακρίτα πιο δύσκολο.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος ήταν η μεγάλη ευκαιρία του Τόρες που έφυγε απέναντι απο τον Κνόμπλοχ αλλά ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας είπε «όχι» στον επιθετικό του Ακρίτα.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους με την Καρμιώτισσα να προηγείται με 0-2

Β Μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Ακρίτα μπήκαν με αρκετή διάθεση ψάχνοντας το γρήγορο γκολ για να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Στο 47 ο Σαραβάνια έκανε τη κεφαλιά αλλά ο Κνόμπλοχ έδιωξε σε κόρνερ. Στο 58ο λεπτό ο Γαβριήλ έπιασε ωραίο σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο την εστία του τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφυγαν σε αντεπίθεση με τον Λουκίλι να κάνει το σουτ και τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να έχει πορεία προς τα δίκτυα, όμως ο Κουλιμπαλί πριν τη γραμμή έκανε τη προβολή με τον διαιτητή να το ακυρώνει σε όφσαιντ.

Στα επόμενα λεπτά η Καρμιώτισσα έκανε σωστή διαχείριση του σκορ και έτσι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα απο τον Ακρίτα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή με την Καρμιώτισσα να πετυχαίνει σπουδαία νίκη ενώ ο Ακρίτας παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα εδώ

Ακρίτας:  Πεντρέου, Πογκέν, Κονέ, Άμπραχαμ, Δημοσθένους, Μεντιμόρετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Σαραβάνια, Λόπες, Τόρες

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Κουλιμπαλί, Ελ Αλουχί, Καλτσάς, Γκαντινάρου, Τζανακάκης, Αγγελή, Μήτσο, Ντούρις, Καστανιάγα, Λουκίλι

Σκόρερ: -/ 5′ Λουκίλι, 26′ Ελ΄Αλουχί

Kίτρινες: Τζανακάκης / Ντραμέ.