Πήρε το «ντέρμπι» των ουραγών ο Ολυμπιακός! (vid)

Η ομάδα του Τακτακαλά κέρδισε τον Ακρίτα με 1-0 και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση

Σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού επί του Ακρίτα με γκολ του Ντουρμισάι στο ντεμπούτο του. Η ομάδα του Τακτακαλά πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα καθώς η πρώτη της ήταν και πάλι με τον Ακρίτα. Ανεβαίνει στη 12η θέση ο Ολυμπιακός ρίχνοντας την ομάδα της Χλώρακας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Α Μέρος

Ακρίτας και Ολυμπιακός μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Απο τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έδειξαν αρκετή όρεξη με τον Ραμίρες να παίρνει την μπάλα μέσα απο την περιοχή αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Σειρά για την πρώτη τελική του είχε ο Ολυμπιακός με τον Ευτυχίδη να παίρνει την κεφαλιά απο κοντά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω απο την εστία του Πεντρέου. Η επόμενη φάση άνηκε και πάλι στην ομάδα του Τακτακαλά με τον Κορόμα να επιχειρεί το σουτ αλλά η μπάλα να περνάει μόλις έξω. Λίγο πριν το μισάωρο ο Ραμίρες πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απο τα δοκάρια του Μόλ. Ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να κάνουν αρκετά λάθη. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν και η μεγαλύτερη με τον Μπάντρι στο ύψος του πέναλντι και με εξουδετερωμένο τον Πεντρέου να μην μπορεί να σκοράρει. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να μπαίνουν αρκετά ορεξάτοι. Παρ' όλα αυτά  μέχρι και το 60 δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση.  Ο Μάκης Σεργίδης  προχώρησε σε διπλή αλλαγή  για να φρεσκάρει την ομάδα με τον Κα και τον Ντουρμισάι να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο στη θέση των Κορομά και Ευτυχίδη. Η πρώτη ουσιαστική φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 68ο λεπτό με τον Ντουρμισάι να κάνει το σουτ μέσα απο την περιοχή αλλά η μπάλα να περνάει δίπλα. Τρία λεπτά μετά όμως μετά απο γύρισμα του Έσελινγκ μέσα απο την περιοχή ο Ντουρμισάι δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει στο ντεμπούτο του.  Οι ποδοσφαιριστές του Ακρίτα προσπάθησαν να αντιδράσουν και άρχισαν να πιέζουν την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού. Στο 88ο λεπτό ο αρκετά δραστήριος του Λόπες έκανε τη σέντρα σουτ και να αναγκάζει τον Μολ να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης και πάλι ο Μολ έσωσε την ομάδα του μετά απο σουτ μέσα στη περιοχή απο τον Ζουνίνιο. Η τελευταία φάση του παιχνιδιού ήταν και πάλι απο τον Λόπες αλλά αυτή τη φορά ο Μολ απέκρουσε εύκολα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και την λήξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη και να ρίχνει τον Ακρίτα στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ακρίτας (Ακράποβιτς): Περντρέου, Κόρατς, Σουλεϊμάν, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Ελ Τζεμιλί, Γαβιρήλ, Σέχιτς, Ραμίρες, Πική

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Δόσης, Ευτυχίδης, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Νάνι, Κυριάκου, Κορομά

Σκόρερ: -/ 71' Ντουρμισάι

Κίτρινες: Ελ Τζελίμι, Ντράμε/-