Πήρε το ντέρμπι ουραγών ο Οθέλλος και ελπίζει (vid)

Νίκησε εκτός έδρας την ΑΕΖ και μείωσε τη διαφορά από την Καρμιώτισσα στους οκτώ βαθμούς

Μεγάλη νίκη ελπίδας πίρε ο Οθέλλος με 4-0 κόντρα στην ΑΕΖ στο πλαίσιο της 5ης Αγωνιστικής των πλέι αουτ. Με αυτή την νίκη έφτασε τους 20 βαθμούς και μείωσε την διαφορά στους 8 πόντους από την 11η Καρμιώτισσα που κρατάει την τελευταία θέση που δίνει παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Η ΑΕΖ με αυτή την οδυνηρή ήττα μπορουμε να πούμε πως αποχαιρετάει την κατηγορία των μεγάλων. Σκόρερ για τον Οθέλλο ο Πιχ στο 5ο και 17ο λεπτό και ο Μπραμπίγια στο 43ο και 66ο λεπτό.

Α΄ Ημίχρονο

Η φιλοξενουμένη ομάδα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με την μεγάλη ευκαιρία από τον Πιχ στο 3ο λεπτό όταν και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα όμως στο 5ο λεπτό ο Πιχ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του μετά από κοντινή προβολή σε γύρισμα από τον Σούτο.

Στο 23ο λεπτό ο Οθέλλος διπλασίασε τα τέρματα του και πάλι με την συνεργασία Σούτο – Πιχ με τον δεύτερο να τελειώνει υποδειγματικά την φάση και να μετατρέπει σε δύο τα προσωπικά του τέρματα και σε δύο τις ασίστ του Σούτο.

Ακολούθως ο ρυθμός στον αγώνα έπεσε κατά πολύ. Η ομάδα του Οθέλλου σιγούρεψε περισσότερο το τρίποντο στο 42ο λεπτό με πολύ ωραίο σουτ του Μπραμπίγια εντός περιοχής.

Έτσι με αυτά τα δεδομένα οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το 3-0 για τον Οθέλλο

Β΄ Ημίχρονο

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε καλυτέρα στην επανάληψη, κρατώντας μπάλα και δημιουργώντας ευκαιρίες χωρίς ωστόσο κάποια από αυτές να απειλήσει την εστία του Παναγιώτου.

Η ομάδα του Οθέλλου στην κόντρα επίθεση έκανε τα τέρματα τις τέσσερα με τον Μπραμπίγια να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 66ο λεπτό μέτα από πολύ ωραίο του τελείωμα εντός περιοχής.

Ακολούθως όλα κρίθηκαν και οι δύο ομάδες περίμεναν την λήξη του αγώνα. Mε τον Οθέλλο να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη για την πορεία με 4-0.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην ΑΕΖ και τον Οθέλλο ΕΔΩ

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΖ : Μπέκερ, Παστελλής,(46. Χριστοφή) Αντωνίου, Σλόγκαρ, Σάντος, (73. Ιωσηφίδης) Ρέινολντς, Ελευθερίου,(46. Χρίστου) Χατζηβασίλης,(64. Σιφνέος) Ντιγκινί, Σαμπό, Ταβάρες(46. Σαρφό)

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Γιαντάλ, Αντωνίου Κ. , Σαρφό, Χριστοφή, Βαλτή, Αρτζούμα, Ρουίθ, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

Οθέλλος : Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι,( 81. Κορινούς) Χριστοδούλου,(73. Χατζηπασχάλης) Σούτο, (81. Σανγκαρέ) Μπραμπίγια,(73. Ιωάννου) Κατσιάτης,(46. Κυριάκου) Καστάνας, Ανάνγκ, Πιχ

Στον Πάγκο : Τζιακουρής, Μαλλουρή, Κυριάκου, Σανγκαρέ, Χατζηπασχάλης, Παυλή, Σλάβικ, Κόπας, Μαϊσουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου, Κορινούς

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
VAR: Κώστα Ροβέρτος
Σκόρερ: - / 5.17. Πιχ, 42. 66. Μπραμπίγια,
Κίτρινες: - / Ναρντ΄΄ινι,