Το «καρέ» του Στράχινια Κέρκεζ στο Λιντς

Τι κάνει μέχρι στιγμής ο 18χρονος στην Αυστρία

Το πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας στην Αυστρία μετράει ήδη εφτά αγωνιστικές. Τι μας ενδιαφέρει αυτό; Εκεί αγωνίζεται ο Στράχινια Κέρκεζ με τη φανέλα της ΛΑΣΚ Τζούνιορς ΟΟ, ως δανεικός.

Υπενθυμίζουμε ότι ο νεαρός κεντρικός αμυντικός, πωλήθηκε στη ΛΑΣΚ Λιντς τον περασμένο Ιούλιο κι αυτή με τη σειρά της τον παραχώρησε στην «θυγατρική» της ομάδα για να «σμιλευτεί» καλά και να κριθεί μελλοντικά αν μπορεί να αποτελέσει μέλος του ανδρικού τμήματος.

Ο 18χρονος στόπερ αγωνίστηκε στους τέσσερις από τους εφτά αγώνες που έδωσε μέχρι τώρα η ΛΑΣΚ Τζούνιορς. Ως αλλαγή με τη Χορν εκτός έδρας (1-1) για 26’+ λεπτά αφού μπήκε ως αλλαγή στο 74’ και ως βασικός έπαιξε απέναντι σε Μπλάου-Βάις Λιντς (90λεπτο / 2-2 / εντός) και Λάφνιτζ (71’ λεπτά / ήττα με 2-4 εντός έδρας).

Επίσης έπαιξε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Φόρβερτς Στάιρ (0-0) εκτός έδρας.

Η ΛΑΣΚ Τζούνιορς, βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 11η θέση με εφτά πόντους.