Θρύλος σαν… τρελό φορτηγό!

Πάτησε και την ΑΕΛ και τρέχει με... τέσσερα στα τέσσερα ο Απόλλωνας!

Ούτε η ΑΕΛ κατάφερε να ανακόψει τη ξέφρενη πορεία του Απόλλωνα!

Οι κυανόλευκοι στο μεγάλο ντέρμπι της Λεμεσού, συνέχισαν την εκπληκτική τους πορεία κερδίζοντας αυτή τη φορά τη συμπολίτισσά τους με 1-0 και κατέγραψαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και η ψαλίδα από τους ανταγωνιστές τους άνοιξε ακόμη περισσότερο.

Η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ που διατηρήθηκε στην κορυφή, έχει απόσταση πέντε βαθμούς περισσότερους από τον δεύτερο Άρη, ενώ η ΑΕΛ για δεύτερο σερί παιχνίδι δεν κατάφερε να κερδίσει.

Χαλαρά…

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα; Αν καλείτο οποιοσδήποτε να απαντήσει για την εικόνα στο πρώτο ημίχρονο θα αναφωνούσε αυτό το «χμ» της διαλογής και θα έξυνε το κεφάλι του. Αξιόλογος ρυθμός υπήρξε μόνο από το 10’ μέχρι το 20’ περίπου, εκεί όπου οι δύο ομάδες κατέγραψαν αξιόλογες ευκαιρίες. Κορυφαία στιγμή μέχρι εκείνο το σημείο, αυτή του 18’ όταν οι Νταμπό και Γιάνγκα δεν κατάφεραν από κοντά να νικήσουν τον Κεραυνό, ενώ θα μπορούσε και η ΑΕΛ προηγουμένως (12’) να σκοράρει σε ένα απευθείας φάουλ του Τόρες από αριστερά.

Δοκάρι και αποβολή

Ακολούθως, το ενδιαφέρον στο παιχνίδι μειώθηκε για ένα 15λεπτο περίπου, αφού ο ρυθμός έπεσε αισθητά, όμως, όσο πλησίαζε το τέλος του πρώτου μέρους, υπήρχε… ψωμί. Αρχικά, καταγράφηκε η κορυφαία ευκαιρία στον αγώνα στο 36’ όταν ο Πελέ από μακριά με απευθείας φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 40’ η ΑΕΛ «έχασε» τον Κεραυνό που αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, όταν κατά την έξοδό του μετά από λάθος του Τεϊσέιρα, έκανε σκληρό φάουλ στον Νταμπό που είχε πρόθεση να σκοράρει.

Αξιοποίηση πλεονεκτήματος και προβάδισμα

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας άρχισε με σκοπό να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημά του και να κυνηγήσει το προβάδισμα. Αφότου αρχικά έριξε κάποια προειδοποιητικά… πυρά, κατάφερε και να ανοίξει και το σκορ και μάλιστα με τέρμα-highlight του Ίλιεφ στο 54’, όταν ο Βούλγαρος, αφότου τού έστρωσε την μπάλα ο Ζράντι με το στήθος, με άπιαστο βολέ από το ύψος της περιοχής, άφησε… άγαλμα τον Βοζίνια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δοκάρι και διαφύλαξη

Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα ο Απόλλωνας κατάφερε να διαφυλάξει το προβάδισμά του με σωστή τακτική, όμως του χαμογέλασε και η τύχη, καθότι στο 85’ η ΑΕΛ είχε άλλο ένα δοκάρι μετά από απευθείας φάουλ, αυτή τη φορά με τον Έουλερ. Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν και ο Απόλλωνας κατάφερε επικρατήσει με 1-0 και να πάρει μία σπουδαία επιτυχία.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Κεραυνός, Σάντος, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Μαζάν, Τόρες (71' Τσάβες), Ζντραφκόφσκι (55' Σωτηρίου), Μεντόγεβιτς, Πελέ (58' Έουλερ), Ριέρα (71' Μάιντεβατς), Τσέποβιτς (45' Βοζίνια).

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Φιλιώτης (73' Μαυρίας), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Χαμάς (61' Αλεσάμι), Ίλιεφ (73' Χ. Κυριάκου), Κολ, Πίττας (73' Ουέλιγκντον), Ζράντι, Νταμπό (73' Χ. Κυριάκου), Γιάνγκα.

Στάδιο: Τσίρειο.

Σκόρερ: 54' Ίλιεφ.

Κίτρινες: 63' Ριστέφσκι, 90' + 1 Τεϊσέιρα, 90' + 6 Σάντος / 45' + 4 Χαμάς, 65' Φιλιώτης, 74' Κατελάρης.

Αποβολές: 40' Κεραυνός (απευθείας κόκκινη).

Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου.

Α’ βοηθός: Μιχάλης Σωτηρίου.