ΑΕΛ: Διπλό ταμπλό... με άνεση

Έφθασε στη νίκη χωρίς να σπαταλήσει σπιθαμή επιπλέον δυνάμεων απ' ότι χρειαζόταν

Η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε το χθεσινό αποτέλεσμα στο ντέρμπι ανάμεσα σε Απόλλωνα και Ομόνοια, και αφού έπραξε το καθήκον της βρίσκεται πλέον στο -1 από την κορυφή. Μάλιστα το έπραξε αυτό παίζοντας όσο χρειαζόταν για να πάρει τη σημερινή νίκη και χωρίς να σπαταλήσει σπιθαμή επιπλέον δυνάμεων.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ μπήκε δυνατά στον αγώνα χωρίς όμως να εκμεταλλευτεί τις πρώτες τελικές της. Στην πορεία και με το χρόνο να περνά ο Ολυμπιακός ανέβασε, στροφές και για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία του την ΑΕΛ. Αυτό βέβαια μέχρι το 42’ όπου ο Ντανίλο με ωραία ενέργεια στην περιοχή άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και όλα κυλούσαν ομαλά με την ομάδα του Κέρκεζ να ελέγχει την κατάσταση. Λίγο έλειψε όμως σε μια φάση να την τιμωρήσει ο Ολυμπιακός, όταν ο Σάλι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, με τον Βοζίνια να τον σταματά με φάουλ πριν τον περάσει και κάνει το 1-1. Το φάουλ εκτέλεσε ο Γκουστάβο και τελικά ήρθε το 2-0 μιας και οι της ΑΕΛ έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Μαέ να κάνει αυτό που ξέρει πολύ καλά να κάνει.

Μετά από αυτό οι μηχανές έριξαν στροφές, ο Κέρκεζ έβγαλε τους Μαέ, Ντανίλο και Ριέρα και έριξε στο παιχνίδι τους Μπάμπιτς, Αντάμοβιτς και Παπαφώτη που εκ των πραγμάτων μερικά λεπτά στα πόδια μόνο καλό ήταν για τους ίδιους.

Πρακτικά σήμερα η ΑΕΛ έπραξε το καθήκον της χωρίς να ιδρώσει και πολύ. Μείωσε στο -1 από την κορυφή και ελέγχει την μοίρα της. Είναι σημαντικό να έρχονται τέτοιες νίκες και στο τέλος να κάνεις και συντήρηση δυνάμεων. Γιατί αν θες να παίζεις σε διπλό ταμπλό χρειάζεται ειδική διαχείρηση, καθαρό μυαλό και να μην σπαταλάς περισσότερες δυνάμεις από όσες πρέπει για να έρθει να το αποτέλεσμα.