Με το δεξί από Λευκωσία (pics)

Η ΑΕΛ απόδρασε με το διπλό από το Μακάρειο και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η ΑΕΛ, η οποία επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο χάρη στα γκολ των Έουλερ και Αβραάμ. Για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μάντζης. Το φινάλε του αγώνα ήταν δραματικό καθώς οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για την ισοφάριση όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ ενώ δίκαια φωνάζουν για μη καταλογισμό πέναλτι στο 95ο λεπτό.

Κορυφαίος παίκτης για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ήταν ο Έουλερ ο οποίος πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό ντεμπούτο. Πέρα από το γκολ που πέτυχε, είχε μια μεστή παρουσία τόσο ανασταλτικά όσο και δημιουργικά.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η ΑΕΛ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε αρκετές καλές τελικές προσπάθειες. Η πρώτη καλή φάση στο ματς καταγράφηκε στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αβραάμ έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος μετά από κόρνερ του Παπαφώτη όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 18’ ο ίδιος παίκτης σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Μιχαήλ να πέφτει στη δεξιά του γωνιά και να διώχνει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 20’ ο Μαέ έπιασε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Έουλερ όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 28ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Μετά από ολιγωρία των παικτών της ΑΕΛ, ο Γκουστάβο έγινε κάτοχος της μπάλας και σούταρε μέσα από την περιοχή όμως ο Βοζίνια απόκρουσε τη μπάλα με 2η προσπάθεια. Στο 30’ η ΑΕΛ απείλησε ξανά με ένα μακρινό σουτ του Αντάμοβιτς, το οποίο απόκρουσε σε κόρνερ ο Μιχαήλ. Στο επόμενο λεπτό ο Μαέ έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 34’ ο Μάντζης έπιασε ένα δυνατό σουτ όμως η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Βοζίνια. Στο 44’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Έουλερ από το ύψος της περιοχής και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 65ο λεπτό με ένα συρτό σουτ του Τόρες, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Μιχαήλ. Στο 72’ ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσα με μια στημένη φάση, η οποία έμοιαζε να είναι δουλεμένη από την προπόνηση. Ο Κυριάκου εκτέλεσε το φάουλ στην περιοχή, ο Σαμπίνια γύρισε τη μπάλα με το κεφάλι προς τον Μάντζη ο οποίος νίκησε τον Βοζίνια με ωραία κεφαλιά. Η ΑΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 85ο λεπτό από μια στημένη φάση. Ο Ριέρα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αντωνίου έπιασε την κεφαλιά και ο Αβραάμ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά με τον μηρό. Ο Ολυμπιακός πίεσε για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά. Στο 95' οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κα μέσα στην περιοχή όμως ο Τιμόθεος Χριστοφή είπε «παίζετε» αν και φάνηκε να υπάρχει παράβαση. Το 1-2 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΛ 1-2

ΓΚΟΛ: 72’ Μάντζης - 44’ Έουλερ, 85' Αβραάμ

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κυριάκου, Μανρίκε, Ανδρέου, Γκουστάβο (63’ Κα), Γαρουφαλιάς (46’ Σαντάνα), Πεχλιβάνης (77’ Σάλι), Μάντζης, Φαν Κέσελ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Αντάμοβιτς (53΄Ριέρα), Μαέ, Τόρες (76’ Αντωνίου), Έουλερ, Παπαφώτης (66’ Νταβόρ), Ράσο, Κυριάκου.

Κίτρινες κάρτες: Μάντζης - Ράσο, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή

Γήπεδο: Μακάρειο