Λέοντες…ζωντανοί για εξάδα! (vid)

Η ΑΕΛ «λύγισε» τον Ακρίτα με 2-1 και ελπίζει για την εξάδα

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΛ με 2-1 στο «Άλφαμεγα» που «έκαψε» την αντίσταση του Ακρίτα.  Το νικητήριο γκολ του αγώνα σημειώσε ο Τζάλμα στο 94 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Γιαννέφσκι ανεβαίνει στους 31 βαθμούς και μειώνει τη διαφορά της απο την εξάδα.

Α ΜΕΡΟΣ

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η ΑΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητική. Απο την άλλη ο Ακρίτας κυρίως με αντεπιθέσεις ήταν πιο επικίνδυνος στις προυποθέσεις που του δόθηκαν.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ήρθε στο 20ο λεπτό απο τον Ακρίτα με τον Ελ Τζεμιλί να κάνει το σουτ αλλά ο Μούριελ απέκρουσε εύκολα.Στο 27ο λεπτό ήταν η σειρά και πάλι απο τους φιλοξενούμενους για να απειλήσουν αλλά το πολύ καλό γύρισμα του Σέχιτς δεν βρήκε αποδέκτη για να σκοράρει απο κοντά.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια στο 0-0 ο Τεϊσέιρα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο αρχηγός των «γαλαζοκιτρίνων» μετά απο εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα έπιασε τη κεφαλιά ανενόχλητος και νίκησε τον Πεντρέου.

Το γκολ άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και οι ποδοσφαιριστές βρήκαν χώρο για να γίνουν πιο επιθετικοί και λίγο έλειψε στο 42ο λεπτό ο Μπεραχίνο απο το ύψος της περιοχής να κάνει δύο τα γκολ της ομάδας του αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα του διαιτητή με την ΑΕΛ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους ποδοσφαιριστές του Ακρίτα να μπαίνουν αρκετά ορεξάτοι στο γήπεδο.

Στη πρώτη φάση που δημιούργησαν στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Κλεμέντε να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή και να νικάει τον Μούριελ.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν τα κατάφερναν καθώς ο Ακρίτας είχε και την ψυχολογία υπέρ του. Στο 63ο λεπτό λίγο έλειψε να φέρουν τούμπα το ματς αλλά ο Μούριελ απέκρουσε εντυπωσιακά τη κεφαλιά του Τόρες.

Στα επόμενα λεπτά του αγώνα έγινε παιχνίδι κέντρου και απο τις δύο ομάδες χωρίς να έχουν κάποια αξιόλογη φάση.
Και εκεί που έδειχνε ότι οι δύο ομάδες θα πάρουν απο ένα βαθμό ο Σαραβανιά σε μια προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα ανάτρεψε τον Τεσέιρα. Μετά απο παρέμβαση του VAR ο διαιτητής πήγε να το ελέγξει και έδειξε την «άσπρη βούλα». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζάλμα που νίκησε τον Πεντρέου και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη .

Οι «γαλαζοκίτρινοι» με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 31 βαθμούς και μείωσαν τη διαφορά τους απο την εξάδα. Απο την άλλη η ομάδα του Ακρίτα παρέμεινε στην τελευταία θέση και τους έντεκα βαθμούς.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Μούριελ, Παντελή, Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Ζνταβκόφσκι, Τσέρνιχ, Κοντινέλα, Παπαφώτης, Μιλιντσεάνου, Μπεραχίνο.

Ακρίτας (Ακράποβιτς): Περντρέου, Σουλεϊμάν, Κονέ, Ελ Τζεμιλί, Κλεμέντες, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Πική

Σκόρερ: 37′ Τεϊσέιρα, 90’+4′ πεν. Ντζάλμα / 57′ Κλεμέντε

Κίτρινες: -/ Φοφανά, Κλεμέντε