Εβίβα ΑΕΛάρα για την κούπα! (vid)

Με ζωγραφιά του Μεντόσα και 7 χιλιάδες τρελαμένους λέοντες έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό

Με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μεντόσα στο 89’, η ΑΕΛ επικράτησε του Ολυμπιακού με 1-0 και πήρε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου. Η Λεμεσιανή ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τον Ολυμπιακό. Τελευταίο εμπόδιο για την ομάδα του Χρίστου Χαραλάμους η Ομόνοια που πήρε την πρόκριση κόντρα στην Πάφο με συνολικό σκορ 4-2.

Α’ Ημίχρονο

Η ΑΕΛ μπήκε πιο επιθετικά και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός έδωσε χώρο και περίμενε για να χτυπήσει στην κόντρα.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 12’ και ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Μεντόσα επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια δεξιά αλλά ο Μολ έδειξε ετοιμότητα και παραχώρησε κόρνερ.

Οι «μαυροπράσινοι» απάντησαν στο 19’ με τον ίδιο τρόπο. Ο Καλίλι προσπάθησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, αλλά είδε την μπάλα να περνά άουτ αφού πρώτα ακούμπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μούριελ.

Η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά οργανωμένοι στο μεσοαμυντικό κομμάτι με αποτέλεσμα να καθαρίζουν τις όποιες προϋποθέσεις δημιουργούνταν.

Η επόμενη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο 39’ και ήταν για την ΑΕΛ. Ο Ανδρέου έκανε μια σέντρα-σουτ από τα αριστερά και ανάγκασε τον Μολ πολύ δύσκολη απόκρουση.

Στα εναπομείναντα λεπτά καμιά ομάδα δεν κατάφερε να φτιάξει ευκαιρία και ως εκ τούτου το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Το σκηνικό στην επανάληψη ήταν το ίδιο με το πρώτο μέρος. Η ΑΕΛ κυκλοφορούσε την μπάλα ενώ ο Ολυμπιακός περίμενε στο δικό του μισό με στόχο να κάνει τη ζημιά στην αντεπίθεση.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ στο 53’ με τον Τεϊσέιρα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντζάλμα από τα δεξιά, ο Πορτογάλος στόπερ πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Μολ σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Η ΑΕΛ εξακολουθούσε να έχει την κατοχή ωστόσο δυσκολευόταν να βρει ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ. Οι «μαυροπράσινοι» έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι αμυντικά και δεν επέτρεπαν στους παίκτες των γηπεδούχων να πλησιάσουν την περιοχή του Μολ.

Η επόμενη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 72’. Ο Μεντόσα επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ με πανομοιότυπο τρόπο όπως στο 12’, όμως και πάλι ο Μολ του είπε «όχι».

Ότι δεν πε΄τυχε στο 12' και στο 72' ο Αργεντινός το πέτυχε στο 89'. Από σαφώς πιο ευνοϊκή θέση, κε΄ρδισε τον Μολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι.

Η Λεμεσιανή ομάδα πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 1-0 και στον τελικό θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Ομόνοια που κε΄ρδισε την Πάφο στο ΓΣΠ με 3-1 και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 4-2.

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Μούριελ, Ντέγοεστ, Τεϊσέιρα, Ντζάλμα, Παντελή, Νταβόρ, Παπαφώτης (64' Μεντόγεβιτς), Μεντόσα (90+3' Φιλίποβιτς), Χάσα (64' Μακρής), Ανδρέου (86' Κολιάς), Ρόμο (64' Μιλιντσεάνου)

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Μολ, Έσελινκ, Μπάρντι, Γκόρουπετς, Κυριάκου, Αλσέους, Καλίλι, Πεχλιβάνης (90+1' Σλόγκαρ), Χαραλάμπους (45' Κα), Λιασίδης, Ντουρμισάι (73' Κορομά)

Σκόρερ: 89' Μεντόσα / -

Κίτρινες κάρτες: 18' Παντελή, 44' Ντέγοεστ / 25' Χαραλάμπους, 33' Γκόρουπετς, 44' Ντουρμισάι

Αποβολές: - / 90+3' Γκόρουπετς

Διαιτητής: Federico La Penna

VAR: Luca Zufferli