Δυο ο Μιραλάς, δυο ο Ντορεγκαράι και… διπλό (vid)

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η ομάδα της Λεμεσού που έφυγε με το τρίποντο από το «Αμμόχωστος»

Λίγες φάσεις, πολλά γκολ στο «Αμμόχωστος» με την ΑΕΛ να παίρνει το «διπλό» επικρατώντας με 3-2 της Νέας Σαλαμίνας. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Μιραλάς 20’, 38’, Ντορεγκαράι 22’, 78’ και Ρομό 46’.

Α’ ημίχρονο

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα που κράτησε μπάλα στα πρώτα λεπτά και π΄΄ιεσε την ΑΕΛ στο δικό της μισό.

Η πρώτη καλή φάση στην αναμέτρηση άνηκε για την ομάδα του Σάββα Πουρσαΐτίδη στο 15’, με τον Τιάγκο να βγάζει τον Ντορεγκαράι απέναντι από τον Ολιβέιρα, ο φορ της Σαλαμίνας να κάνει το πλασέ και τον πορτιέρο της ΑΕΛ να λέει όχι.

Στην πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή του Κίσσα η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε πέναλτι μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Φράγκου πάνω στον Ρομό. Ο Μιραλάς ανέλαβε την εκτέλεση με τον Βέλγο να γράφει το 1-0!

Η Βαρωσιώτικη ομάδα όμως απάντησε αμέσως με τον Ντορεγκαράι! Ο Μποτεάκ βρήκε αριστοτεχνικά τον Αργεντινό μέσα στην περιοχή ο οποιος με κεφαλιά «κρέμασε» τον Ολιβέιρα για να ισοφαρίσει για την ομάδα του.

Στο 36’ το συγκρότημά του Πουρσαΐτίδη λίγο έλειψε να φέρει «τούμπα» το ματς. Ο Μποτεάκ και πάλι με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Τιάγκο στο δεύτερο δοκάρι ο οποιος σε πρώτο χρόνο έκανε το σουτ, όμως ο Ολιβέιρα έσωσε εξαιρετικά με τα πόδια.

Δύο λεπτά μετά μίλησε και πάλι η κλάση του Μιραλάς! Ο Βέλγος με μια «βολίδα» έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κίσσα για να στείλει την ΑΕΛ με το προβάδισμα στο ημίχρονο.

Β’ ημίχρονο

Ιδανικά ξεκίνησε η επανάληψη για την Λεμεσιανή ομάδα που στο 46’ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Ρομό εκμεταλλεύτηκε την κακή πασά του Κατσικά στον Κίσσα και με εύκολο τρόπο πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΛ.

Στο 58’ το συγκρότημα του Γιανέφσκι «άγγιξε» και το τέταρτο γκολ! Ο Κοντινέλα έκανε το παράλληλο γύρισμα στο πέναλτι από τα αριστερά και ο Τσέρνιχ ανενόχλητος έστειλε την μπάλα έξω σε άδειο τέρμα.

Η Νέα Σαλαμίνα έλεγξε στη συνέχεια το παιχνίδι και στο 78’ μείωσε στο σκορ με τον Ντορεγκαράι! Ο Αργεντινός φορ κέρδισε την προσωπική μονομαχία μέσα στην περιοχή με τον Φραντζή και εύκολα πλάσαρε τον Ολιβέιρα για το 3-2.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση και έχασαν καλή ευκαιρία με το σουτ του Φελίπε από το ύψος της περιοχής που όμως έλεγξε σταθερά ο Ολιβέιρα.

Έτσι η ΑΕΛ πήρε το τρίποντο και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από δύο αγωνιστικές.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Άδωνη, Κατσικάς, Κλίμοβιτς (57' Φελίπε), Καρλίτος, Φράγκος (57' Μιγκελίτο), Μποτεάκ (63' Κουμουρής), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι (75' Νικολάου), Τιάγκο (75' Τολεμές).

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Oλιβέιρα, Φραντζής, Τεϊσέιρα (59' Φιλίποβιτς), Νταβόρ, Παπαφώτης (79' Μιλιτσεάνου), Μιραλάς (59' Μεντόσα), Τσέρνιχ, Μπιλοβάρ, Τζάλμα (59' Νεοφύτου), Κοντινέλα, Ρομό (78' Μπεραχίνο).

Σκόρερ: 22', 78' Ντορεγκαράι / 20', 38' Μιραλάς, 46' Ρομό

Κίτρινες: 54' Καρλίτος / 16' Νταβόρ, 83' Μιλιτσεάνου, 85' Τσέρνιχ

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Αθανασίου Κυριάκος