Βρυχήθηκε και… ζωντανή για κούπα και Ευρώπη!

Η ΑΕΛ πέταξε εκτός κυπέλλου τον Απόλλωνα και προκρίθηκε στα προημιτελικά

Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου για την ΑΕΛ, η οποία κέρδισε τον Απόλλωνα με 2-0, μετά από ημίωρη παράταση. Οι Σάντος και Παπαφώτης σκόραραν τα γκολ της ομάδας του Σάββα Παντελίδη, η οποία θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Ομόνοια.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας έχασε πέναλτι στο 13', με τον Μέγιερι να αποκρούει την εκτέλεση του Χαμάς και στρέφεται αποκλειστικά στον θεσμό του πρωταθλήματος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ.

Το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο μας χάρισε πολλές συγκινήσεις, ειδικά στο πρώτο μισάωρο. Ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι στο 13' με παρέμβαση του VAR. Ο Μέγιερι ανέτρεψε εντός περιοχής τον Γιάνγκα, με τον Νεοκλέους αρχικά να υποδεικνύει κόρνερ. Μετά από εξέταση στο VAR, όμως, άλλαξε την απόφασή του, δίνοντας πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα. Ο Χαμάς ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Μπάλας Μέγιερι απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο το σουτ του, διορθώνοντας το λάθος του. Στη συνέχεια, ο Απόλλωνας είχε την υπεροχή, σκόραρε ένα γκολ με τον Νταμπό που ακυρώθηκε για οφσάιντ,ενώ στο 27' ο Γιάνγκα μετά απο σέντρα του Φιλιώτη από δεξιά έστειλε την μπάλα εκατοστά άουτ από την εστία του Μέγιερι. Από την άλλη, η ΑΕΛ είχε μια απογοητευτική εικόνα, μη μπορώντας να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γιοβάνοβιτς. Το μόνο αξιοσημείωτο γεγονός για τους «γαλαζοκίτρινους» ήταν ένα γκολ του Έουλερ που ακυρώθηκε σωστά από το VAR για οφσάιντ. Συνεπώς, οι δύο συμπολίτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, χωρίς να σημειώσουν κάποιο τέρμα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ΑΕΛ να αντεπιτίθεται και να παίρνει προβάδισμα στο σκορ στο 57'. Ο Μαρόσα βρήκε τον Σάντος με ωραία κάθετη πάσα πλάγια εντός περιοχής και ο Βραζιλιάνος δεξιός μπακ με ωραίο πλασέ προ του Γιοβάνοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Στη συνέχεια, ο Απόλλωνας έχασε τεράστια ευκαιρία με τον νεοεισελθόντα Ντιγκινί να πιάνει το σουτ από πλάγια εντός περιοχής, όμως το σουτ του αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Μέγιερι στο 79'. Μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση.

Στην παράταση, ο Απόλλωνας έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Βαλεντίν Ρομπέρζ στο 94' με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνη προβολή στον Σάντος. Και σαν να μην έφθανε αυτό για τον Απόλλωνα, στην επόμενη φάση, η ΑΕΛ σκόραρε και δεύτερο γκολ. Ο Φραντζής έκανε την σέντρα, οι του Απόλλωνα απομάκρυναν προσωρινά και ο Βασίλης Παπαφώτης με πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής και αφού η μπάλα χτύπησε στον Ντιγκινί κατέληξε στα δίκτυα. Μάλιστα, λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 113', όταν ο Νταβόρ έστειλε την μπάλα με σουτ στο δοκάρι, αυτή χτύπησε στον Γιοβάνοβιτς, έφθασε στον Τσέποβιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση. Ο Απόλλωνας, από την άλλη, λίγο έλειψε να φέρει τούμπα το ματς και να πάρει την πρόκριση. Ο Αλεσάμι έκανε την σέντρα, η μπάλα έφθασε στον Ζράντι, ο οποίος ολομόναχος έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Συνεπώς, η ΑΕΛ πήρε την πολύ μεγάλη πρόκριση και περιμένει στον επόμενο γύρο την Ομόνοια.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Σάντος, Μαζάν, Ριστέφσκι, Σωτηρίου (46' Τεϊσέιρα), Μεντόγιεβιτς (62' Ζντραφκόφσκι), Παπαφώτης, Μαρόσα, Έουλερ (91' Φραντζής), Τόρες (65' Ριέρα), Μιλιντσεάνου (83' Τσέποβιτς)

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνινγκερ):  Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Κυριάκου (60' Κατελάρης), Αλεσάμι, Νογιόκ (100' Πίττας), Αλμπάνης (83' Ζράντι), Ίλιεφ (60' Κολ), Γιάνγκα, Νταμπό (71' Ντιγκινί)

Σκόρερ: 57' Σάντος, 96' Παπαφώτης

Κίτρινες: Σωτηρίου, Τεϊσέιρα, Μιλιντσεάνου / Ίλιεφ, Ρομπέρζ

Κόκκινες: Ρομπέρζ (δεύτερη κίτρινη)

Διαιτησία: Νικόλας Νεοκλέους (Μιχάλης Σωτηρίου, Μάριος Δημητριάδης)