Άρης: Νικηφόρα η πρόβα τζενεράλε πριν την ΑΕΛ (vid)

Κέρδισε με 2-1 τον Ατρόμητο σε σημερινή φιλική αναμέτρηση

Την εντός έδρας νίκη με 2-1 πέτυχε σήμερα ο Άρης επί του Ατρόμητου στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι πριν τα επίσημα ματς κόντρα στην ΑΕΛ για τον Β΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

O φιλικός αγώνας του Άρη με τον Ατρόμητο ήταν το τελευταίο δυνατό τεστ για τις δύο ομάδες πριν απ' τις σημαντικές αναμετρήσεις με την ΑΕ Λεμεσού και την Ντουνάιτσκα Στρένα για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Οι "κίτρινοι", με τη βοήθεια του κόσμου, έδειξαν πιο έτοιμοι, παρουσίασαν αρκετά καλή εικόνα και επικράτησαν 2-1 των Περιστεριωτών στο "Κλ. Βικελίδης", με τον Μπράουν Ιντέγε να πετυχαίνει το παρθενικό γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε ένα γρήγορο γκολ, αλλά ο Ατρόμητος είχε κλείσει τους χώρους, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη να απειλούν μόνο με μακρινά σουτ. Στο 10ο λεπτό, ο Νικολά Ντιγκινί έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Μπάλας Μέγιερι μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, ενώ τρία λεπτά αργότερα, το σουτ του Μπάσα πέρασε πάνω από την εστία του Ούγγρου τερματοφύλακα.

Τελικά, ό,τι δεν κατάφεραν οι "κίτρινοι" σε δύο περιπτώσεις, το κατάφερε ο Δημήτρης Γούτας, ο οποίος στο 25' έστειλε, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με εντυπωσιακή κεφαλιά. Ο αμυντικός του Ατρόμητου ήθελε να προλάβει την κίνηση του Μπράουν Ιντέγε, αλλά η μπάλα τού έπαιξε άσχημο παιχνίδι. Μετά το 30ό λεπτό, οι Περιστεριώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, αλλά δεν απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Κουέστα.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο μέρος, ο Άρης μπήκε καλύτερα και πίεσε για ένα δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Ματίγια δεν βρήκε στόχο, ενώ όσο περνούσε η ώρα τόσο ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε αισθητά. Ωστόσο, στο 66' ο Γιάννης Φετφατίδης με μία ατομική προσπάθεια κατάφερε να κερδίσει το πέναλτι σε ανατροπή από τον Κυριάκο Κιβρακίδη. Ένα πέναλτι, βέβαια, που μπορεί να θεωρηθεί τραβηγμένο, αφού δεν φαίνεται να υπάρχει επαφή χαμηλά μεταξύ των δύο παικτών, ενώ ψηλά ήταν ένα απλό τζαρτζάρισμα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιντέγε, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι για το 2-0. Αυτό ήταν το παρθενικό γκολ του Νιγηριανού επιθετικού με τη φανέλα του Άρη. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος "απάντησε" με εξαιρετικό γκολ του Γιώργου Μανούσου, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας των "κιτρίνων" και κρέμασε εξαιρετικά τον Κουέστα, μειώνοντας σε 2-1.

Μετά το 70', ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά εξαιτίας και των πολλών αλλαγών, με τους παίκτες των δύο ομάδων ουσιαστικά να αλληλοεξουδετερώνονται. Πέρα από ένα μακρινό σουτ του Νάτσου, που δεν βρήκε στόχο, οι δύο ομάδες δεν προσέφεραν κάτι αξιοσημείωτο στα τελευταία λεπτά, με το τελικό αποτέλεσμα να βρίσκει νικητές και σίγουρα πιο ικανοποιημένους τους γηπεδούχους.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ (78' Σόουζα), Βέλεθ (78' Δεληζήσης), Κόρχουτ (86' Τσαγκαλίδης), Ματίγια (86' Μπακούτσης), Μπάσα (57' Σάσα), Τόνσο (78' Κωνσταντινίδης), Φετφατζίδης (68' Μαρτίνες), Ντιγκινί, Ιντέγε (68' Ντουάρτε).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μέγιερι (80' Θεοδωράκης), Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης (62' Καχίλα), Κατράνης, Χαρίσης (77' Γαρουφαλιάς), Μάντσον (77' Νάτσος), Ουγκράι (55' Κορτ), Ούμπιδες (55' Ρόσα), Μανούσος (80' Κωτσόπουλος), Βέλλιος (55' Ενσικουλού).

Πηγή: Sport24.gr