ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 0-2: Ξανά κυπελλούχος μετά από 30 χρόνια(vid)

Το έβδομο κύπελλο της ιστορία της κατέκτησε η ομάδα της Λεμεσού

Εφαρμόζοντας άριστα τον τακτικό σχεδιασμό του Ντούσαν Κέρκες και έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας με τους Τζούνιορ και Αντάμοβιτς, η ΑΕΛ κατάφερε να σπάσει την κατάρα των έξι σερί χαμένων τελικών και να επιστρέψει στους τίτλους.

Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να μπλοκάρει τα επιθετικά ατού του ΑΠΟΕΛ ο οποίος παρουσιάστηκε υποτονικός και χωρίς ικανοποιητικό βαθμό ανταπόκρισης στην αμυντική προσήλωση του αντίπαλου με αποτέλεσμα να μείνει (και) άσφαιρος. Το δεύτερο γκολ της ΑΕΛ στο 67ο λεπτό ήταν καθοριστικό καθώς ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα, γεμίζοντας με άγχος και πίεση τους ποδοσφαιριστές του Τραμετσάνι οι οποίοι όχι μόνο δεν αντέδρασαν, αλλά δέχθηκαν πολλές κίτρινες κάρτες.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής της αναμέτρησης έκανε χρήση κίτρινης κάρτας, τιμωρώντας μαρκάρισμα του Αβραάμ από πίσω στον Γιάκολις, με την πρώτη απειλή να καταγράφεται αμέσως μετά με σουτ του Νταβόρ έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε στον Βάντερμαν.

Στο 7ο λεπτό μια μπαλιά του Γιάκολις από δεξιά δεν ανησύχησε τον Βοζίνια, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Άλεξ με μακρινή εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Ιωάννου να παραχωρήσει κόρνερ. Η εκτέλεσή του έφερε και το πρώτο γκολ της αναμέτρησης με τον Ντόσα να νικάει τους πάντες στον αέρα και να κάνει το 0-1 με κεφαλιά.

Οι τυπικά γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με πλαγιοκόπηση του Γιάκολις στο 15ο λεπτό ωστόσο η μπαλιά του κατέληξε στον Βοζίνια, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Νιλς από τα 20 μέτρα ήταν άστοχο. Στο 19ο λεπτό ο Τάμαρι έπεσε στη μεγάλη περιοχή ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης επέτρεψε την ομαλή εξέλιξη της αναμέτρησης, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ιορδανός φάνηκε να χτυπάει τον Αβραάμ ωστόσο έμεινε ατιμώρητος.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιού ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε κόρνερ από αρίστερα με τον Σόουζα να κερδίζει την κεφαλιά η οποία όμως δεν έκαμψε την αντίσταση του Βοζίνια, ενώ από το αντίθετο άκρο ο Τάμαρι δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε κάτι θετικό την μπαλιά του Νατέλ. Στο 35ο λεπτό ο Τάμαρι με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της ΑΕΛ, ενώ τρία λεπτά αργότερα μια κάθετη πάσα του Άλεξ ανακόπηκε από τον Καζού.

Η προσπάθεια από απειλής από πλευράς ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε σχεδόν αποκλειστικά από δεξιά με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Γιάκολις, ο οποίος στο 42ο λεπτό δεν μπόρεσε να συνδυαστεί με τον Τάμαρι με τον Λαφράνς να παραχωρεί πλάγιο με προβολή, ενώ στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό καθυστέρησης του πρώτου ημιχρόνου ο Μακρής με εξ επαφής προβολή έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με μια κίτρινη κάρτα στον Τάμαρι για φάουλ στον Αβραάμ και μιαν αναγκαστική αλλαγή από πλευράς ΑΕΛ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Άλεξ να παραδίδει τη σκυτάλη στον Αντάμοβιτς με πρόβλημα στη μέση. Στο 52ο λεπτό ο Λαφράνς επιχείρησε να σημαδέψει, ανεπιτυχώς, τον Χουράδο στο σημείο του πέναλτι ενώ στην εξέλιξη της φάσης ένα πέσιμο του Ιωάννου στη μεγάλη περιοχή δεν αξιολογήθηκε ως παράβαση από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Στο 57ο λεπτό ο Νατέλ έψαξε την απειλή με σέντρα-σουτ από το αριστερό άκρο, όπως και ένα συνδυασμό με τον Καζού ένα λεπτό αργότερα, χωρίς όμως θετικό πρόσημο. Ο νεοεισελθόντας Γουίλερ δέχθηκε την κίτρινη κάρτα στο 62ο λεπτό για μαρκάρισμα στον Τάμαρι ο οποίος τρία λεπτά αργότερα είχε τη γρήγορη επιστροφή για να ανακόψει αντεπίθεση του Χουράδο.

Στο 67ο λεπτό ο Βούρος ρίσκαρε με γύρισμα προς τα πίσω δίνοντας το δικαίωμα στον Μακρή να απειλήσει τον Βάντερμαν με προβολή ωστόσο στην επαναφορά ο Αντάμοβιτς πλάσαρε σε κενή εστία με τον Ολλανδό εξουδετερωμένο για το 0-2. Στο 72ο λεπτό οι κάρτες έπεσαν βροχή σε Ντε Βινσέντι, Νταβόρ και Μερκή λόγω έντασης σε δύο σημεία εντός του αγωνιστικού χώρου, με τον καθαρό χρόνο παιχνιδιού να μειώνεται σημαντικά.

Στο 83ο λεπτό ο Τραμετσάνι επιστράτευσε τον Αλωνεύτη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νιλς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά με τον Ντόσα να κερδίζει την κεφαλιά αλλά να αστοχεί. Με την είσοδο στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ο Μακρής απείλησε με πλασέ στην κίνηση το οποίο ήταν άστοχο, με το σκορ να παραμένει αναλλοίωτο μετά από έξι λεπτά με την ΑΕΛ να φτάνει στο έβδομο κύπελλο της ιστορίας της.

ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο δρόμος προς την κατάκτηση του έβδομου κυπέλλου στην ιστορία της ΑΕΛ άνοιξε στο 10 λεπτό με τον Ντόσα να κερδίζει στον αέρα τον Βούρο και με κεφαλιά να ανοίγει στο σκορ. Ο αρχηγός της ΑΕΛ πρωτοστάτησε και στην εφαρμογή του πλάνου του προπονητή της λεμεσιανής ομάδας, όντας ο κεντρικός αμυντικός τόσο με τριάδα, όσο και με πεντάδα στα μετόπισθεν.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Χωρίς πολλές θετικές ενέργειες παρουσιάστηκε ο Λέο Νατέλ ο οποίος εγκλωβίστηκε στην αμυντικογενή τακτική της ΑΕΛ, μη μπορώντας να βρει χώρους για τρεξίματα. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός αποσύρθηκε στο 83ο λεπτό παραδίδοντας τη σκυτάλη στον Αλωνεύτη, μη μπορώντας να κάνει αισθητή την παρουσία του στον τελικό.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Από το 3ο λεπτό της αναμέτρησης επέλεξε να κάνει χρήση της κίτρινης κάρτας ο Γιώργος Νικολάου σε μιαν προσπάθεια να στείλει τα κατάλληλα μηνύματα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ο τελικός απολογισμός έγραψε έντεκα (!) κίτρινες κάρτες αφού ιδιαίτερα μετά το 72ο λεπτό, υπήρξαν πολλές αψιμαχίες και διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές. Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε κάποια φάση η οποία να προκάλεσε συζήτηση καθώς πτώσεις στη μεγάλη περιοχή από Νικόλα Ιωάννου και Μούσα Αλ Τάμαρι δεν δικαιολογούσαν την υπόδειξη της άσπρης βούλας.

ΑΠΟΕΛ (Π. Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Καζού, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Γιάκολις (55' Μπέζιακ), Μοράις, Σόουζα (69' Βιντιγκάλ), Ντε Βινσέντι, Νατέλ (83' Αλωνεύτης), Τάμαρι

ΑΕΛ (Ν. Κέρκες): Βοζίνια, Ντόσα, Τεισέιρα, Γαστανιάγα, Αβραάμ (61' Γουίλερ), Νταβόρ, Άλεξ (48' Αντάμοβιτς), Λαφράνς, Μακρής, Χουράδο (88' Σραντζ), Νιλς

Σκόρερς: 10' Ντόσα, 67' Αντάμοβιτς

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου

Κίτρινες κάρτες: Τάμαρι, Ντε Βινσέντι, Μερκής, Μοράις, Ιωάννου/Αβραάμ, Λαφράνς, Βοζίνια, Γουίλερ, Νταβόρ, Γαστανιάγα