Στη ρουλέτα.. έκατσε κόκκινο

Τεράστιο διπλό για την Νέα Σαλαμίνα

Τεράστια νίκη για την Σαλαμίνα η οποία επικράτησε της ΑΕΛ με 1-2 στο Τσίρειο Στάδιο στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Το σκορ άνοιξε ο Κίνγκσλεϊ για τους φιλοξενούμενους, ισοφάρισε με δέκα παίκτες η ΑΕΛ με τον Τεσέιρα μετά την αποβολή του Γκοντάλ. Εκεί που η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να το γυρίσει με πέναλτι του Χουράδο, ο Κίσσας απέκρουσε και στο 85' ο Σίμπσον σε μια δύσκολη φάση έκανε το 1-2.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό.

Στο 8ο λεπτό είδαμε το πρώτο σουτ στο ματς, με τον Αγκάνοβιτς να επιχειρεί φαλτσαριστό σουτ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Αβραάμ, αλλά έστειλε ψηλά την μπάλα.

Στο 11’ η Σαλαμίνα πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κίνγκσλεϊ. Αρχικά ο Σίμπσον έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Βοζίνια δεν απέκρουσε καλά και ο Κίνγκσλεϊ έκανε από κοντά το 0-1.

Στο 28’ ο Νταβόρ πήγε να κερδίσει πέναλτι, αλλά έκανε θέατρο και σωστά δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

Η λεμεσιανή ομάδα έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης με μακρινά σουτ και πολλές σέντρες στην περιοχή, αλλά δεν τα κατάφερε στο πρώτο 45λεπτο, ενώ η Σαλαμίνα στο τέλος του ημιχρόνου έφτασε κοντά σε ένα 2ο γκολ με τους Σίμπσον και Μαριάνοβιτς.

Β’ Ημίχρονο

Η ΑΕΛ μπήκε με διάθεση στο 2ο ημίχρονο να δημιουργήσει φάσεις ούτως ώστε να βρει το γκολ με το οποίο θα ισοφάριζε στον αγώνα.

Στο 58’ η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της 2ης κίτρινης κάρτας που δέχθηκε ο Νταβόρ. Στο 66’ ο Κίσσας πραγματοποίησε σημαντική επέμβαση σε σουτ του Αγκάνοβιτς.

Στο 67’ η ΑΕΛ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με την κεφαλιά του Τεσέιρα μετά από εκτέλεση κόρνερ και έτσι έκανε το 1-1.

Στο 76’ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι για παράβαση του Λόπεζ στον Αγκάνοβιτς, ωστόσο ο Χουράδο αστόχησε από τα έντεκα βήματα καθώς τον νίκησε ο Κίσσας με μεγάλη απόκρουση και έτσι έμεινε το 1-1.

Στο 85’ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Σίμπσον έκανε το πλασέ και έκανε το 1-2 για την Σαλαμίνα. Από την τηλεοπτική λήψη πάντως φάνηκε πως έφυγε από αντικανονική θέση.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η Σαλαμίνα πήρε ένα τεράστιο διπλό που την φέρνει ισόβαθμη με την ΑΕΛ στην 5η θέση.

Διακριθέντες: Χωρίς καμία αμφιβολία ο Τάσος Κίσσας ήταν ο πρωταγωνιστικής της αναμέτρησης, με πολλές σωτήριες και δύσκολες επεμβάσεις, ενώ απέκρουσε και το πέναλτι του Χουράδο.

Απογοήτευσαν: Είχε την ευκαιρία ο Χουράδο να κάνει το 2-1 αλλά την σπατάλησε.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ (Παντελή 82'), Νταβόρ, Μαέ (Αντωνίου 71'),Αγκάνοβιτς, Γκοντάλ (Αντάμοβιτς 64'), Χουράδο, Ράσο, Κυριάκου

Σαλαμίνα: Κίσσας, Λόπεζ, Μαριάνοβιτς (Νουρ 63'), Σίμπσον, Κίνγκσλει, Σαν Ρομάν (Σιαθάς 73'), Λαμπότ, Ρέινολτς, Χριστοφόρου, Κορέϊρα, Ελουντού

Σκόρερς: Τεσέιρα / Κίνγκσλει, Σίμπσον

Κίτρινες Κάρτες:  Νταβόρ, Αντάμοβιτς, Παντελή  / Σίμπσον, Μαριάνοβιτς

Κόκκινες Κάρτες: Νταβόρ /-

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου