ΑΕΛ-Ομόνοια 0-2: «Πράσινη» φιλική νίκη με Ορτέγκα και Μίκου (pics)

Νικηφόρα ήταν η πρόβα τζενεράλε του τριφυλλιού

Η Ομόνοια νίκησε με 2-0 την ΑΕΛ σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Τσίρειο και το οποίο αποτέλεσε την πρόβα τζενεράλε των δυο ομάδων ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε προβάδισμα στο 40ο λεπτό. Ο Ορτέγκα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και η μπάλα αφού βρήκε σε αμυντικό της ΑΕΛ κατέληξε στα δίκτυα.

Στο 81ο λεπτό ο Μίκου, δυο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, νίκησε τον Βοζίνια με μακρινό σουτ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, πραγματοποιώντας ένα πολύ θετικό ανεπίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της Ομόνοιας.

Η εξέλιξη του φιλικού:

90' Τέλος του αγώνα.

86' Κακουλλής αντί Μποτεάκ.

84' Πολύ καλή απόκρουση του Ουζόχο σε κοντινό πλασέ.

81' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Ο Μίκου με την πρώτη του επαφή στη μπάλα θα κάνει το 0-2 καθώς με μακρινό σουτ νικάει τον Βοζίνια.

79' Ο Μίκου θα πάρει τη θέση του Ορτέγκα.

76' Απόκρουση του Ουζόχο σε διαγώνιο σουτ.

72' Μαυρίας και Μανρίκε αντί Περέιρα και Λέσιακς.

66' Μόλις έξω περνά η μπάλα από την εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ.

59' Δύσκολη απόκρουση του Ουζόχο σε σουτ του Χουράδο.

58' Απόκρουση του Ουζόχο σε μακρινό σουτ από τον Γκαζτανιάγκα.

56' Ο Βοζίνια αποκρούει το πέναλτι του Γκόμεθ! Παραμένει το 0-1.

56' Πέναλτι για την Ομόνοια.

54' Μακρινό σουτ από τον Μποτεάκ, η μπάλα ψηλά έξω.

49' Κεφαλιά του Ορτέγκα ύστερα από κόρνερ του Τιάγκο, η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

46' Σέντρα στο 2ο μέρος.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

40': Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Ορτέγκα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και η μπάλα αφού βρήκε σε αμυντικό της ΑΕΛ κατέληξε στα δίκτυα.

38' Πάσα του Περέιρα στον Γκόμεθ, αυτός έκανε το πλασέ από κοντά όμως η μπάλα πέρασε έξω.

29' Σουτ του Ορτέγκα από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

15' Απόκρουση σε κόρνερ του Ουζόχο μετά από σουτ του Αβραάμ.

10' Προβολή του Εζρά ύστερα από γύρισμα του Λέσιακς, η μπάλα πέρασε έξω.

8' Άστοχο σουτ από τον Αντάμοβιτς.

5' Απόκρουση του Ουζόχο σε σουτ του Αγκάνοβιτς.

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεξέϊρα, Γκοντάλ, Ράσο, Τεσέϊρα, Αντάμοβιτς, Γκαζτανάγια, Αγκάνοβιτς, Αβραάμ, Γκαζαριάν, Χουράδο.

Ομόνοια: Ουζόχο, Περέιρα, Λούφτνερ, Λέσιακς, Μποτεάκ, Γκόμεθ, Έζρα, Ορτέγκα, Λάνγκ, Κούσουλος, Τιάγκο.