ΑΕΛ-Ολεξάνδρια 2-0: Συνέχισε νικηφόρα κόντρα στους Ουκρανούς (vid)

Αγκάνοβιτς και Χουράδο σκόραραν για τους κυπελλούχους

Με νίκη συνέχισε τα φιλικά προετοιμασίας επί βουλγαρικού εδάφους η ΑΕΛ η οποία κατάφερε να επικρατήσει της Ολεξάνδριας από την Ουκρανία με σκορ 2-0.

Ο Ντούσαν Κέρκες επιστράτευσε στο αρχικό σχήμα τους Βοζίνια, Γκοντάλ, Ντόσα, Τεισεϊρα, Νίλ, Νταβόρ, Γκαστανάγια, Ανάμοβιτς, Αβραάμ, Αγκάνοβιτς και Χουράδο, με τους κυπελλούχους Κύπρου να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ δια ποδός Αγκάνοβιτς.

Στην επανάληψη οι Γκαζαριάν, Ράσο και Γουϊλερ πήραν τις θέσεις των Αβραάμ, Τζούνιορ και Γκαστανάγια, με το δεύτερο γκολ να καταγράφεται στο 63ο από την άσπρη βούλα με δράστη τον Χουράδο.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε την ευκαιρία να σκοράρει και δεύτερη φορά από το σημείο του πέναλτι ωστόσο αστόχησε στο 78ο λεπτό, με τον Ντούσαν Κέρκες να επιστρατεύει στο τελευταίο δεκάλεπτο τους Τόρες, Χ. Κυριάκου και Γερολέμου στη θέση των Χουράδο, Τεϊσέιρα και Αντάμοβιτς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

90' Tέλος του φιλικού και νίκη για την ΑΕΛ

80' Άλλες τρεις αλλαγές. Μέσα οι Τόρες, Χ.Κυριάκου και Γερολέμου, έξω οι Χουράδο, Ν.Τεϊσέιρα και Αντάμοβιτς

78' Χαμένο πέναλτι για την ομάδα της Λεμεσού

63' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 2-0! Ο Χουράδο νικάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα από τα έντεκα βήματα και δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα της Λεμεσού!

47' Τρεις αλλαγές για την ΑΕΛ. Μέσα οι Γκαζαριάν, Ράσο και Γουήλερ. Εκτός οι  Αβραάμ,Τζούνιορ και Γκαστανάγια.

46' Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

38' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! 1-0 Σκόρερ ο Αγκάνοβιτς με ένα πανέμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής. Η μπάλα καρφώθηκε στο δεξί παραθυράκι του τερματοφύλακα της ουκρανικής ομάδας!

1' Σέντρα στον αγώνα.

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Βοζίνια, Γκοντάλ, Ντόσα, Τεισεϊρα, Νίλ, Νταβόρ, Γκαστανάγια, Ανάμοβιτς ,Αβραάμ, Αγκάνοβιτς,Χουράδο