ΑΕΛ: Ο κανονιέρης του νησιού

Φέτος ο Μάιντεβατς πυροβολεί κατά βούληση

Σύμφωνοι. Το πρωτάθλημα της Μάλτας δεν είναι δα και το ανταγωνιστικότερο της Ευρώπης. Έλα όμως που εκεί βγάζει το ψωμί του, άρα απ’ εκεί παίρνουμε δείγματα γραφής.

Εξάλλου, αυτά είναι που τον έφεραν στο στόχαστρο της ΑΕΛ (δες εδώ) κι η αλήθεια είναι ότι με όσα κάνει φέτος, αξίζει να σταθεί κανείς στα νούμερα του Άντρια Μάιντεβατς.

Ο Σέρβος δεν τα πήγε άσχημα την περσινή, πρώτη του χρονιά στη Μάλτα με τη φανέλα της Μπαλζάν. Την ολοκλήρωσε με δέκα τέρματα σε 23 εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, είχε την ευκαιρία να παίξει για πρώτη φορά στην Ευρώπη και να πανηγυρίσει μια ιστορική επιτυχία.

Ήταν παρών και στους δύο αγώνες με την Kέσλα του Αζερμπαϊτζάν (πιθανότατα να την έχετε μάθει ως Ίντερ Μπακού πριν μετονομαστεί το 2017) που έφεραν τη μία και μοναδική πρόκρισή της στην ευρωπαϊκή της ιστορία. Ήταν μάλιστα αυτός που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με το γκολ που έβαλε στις καθυστερήσεις του επαναληπτικού (ήττα με 2-1, 4-1 ο πρώτος αγώνας).

Φέτος ο Μάιντεβατς το πήγε όχι ένα, αλλά τουλάχιστον δυο-τρία βήματα παραπέρα. Αυτή τη στιγμή είναι ο πρώτος σκόρερ του μαλτέζικου πρωταθλήματος, έχοντας πετύχει τα 11 από τα 26 γκολ που έβαλε ως τώρα η ομάδα του.

Όσο για τη συχνότητα με την οποία σκοράρει; Αυτή κι αν είναι αξιοσημείωτη. Ο 22χρονος Σέρβος έβαλε τα γκολ του σε σύνολο 818 αγωνιστικών λεπτών. «Πυροβολεί», δηλαδή, μία φορά ανά 74 λεπτά…

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση