ΑΕΛ: Μπορεί... αρκεί να σκοράρει

Δεν το λες και κακό αποτέλεσμα

Μπορεί να μην σκόραρε η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ στο αποψινό ματς κόντρα στην ΑΕΚ για το πρώτο σκέλος της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου, παρ’ όλα αυτά θα πάει στον επαναληπτικό της Αρένας έχοντας στο μυαλό της πως θα παίξει για δύο αποτελέσματα...

Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού ήταν καλύτεροι και ανέβασαν την απόδοση τους στο 2ο ημίχρονο, εν αντιθέσει με το πρώτο όπου θα έχουν να θυμούνται μονάχα την κλασική ευκαιρία του Μαέ, ο οποίος πήγε να το πάρει πάνω του και στο τέλος... σπατάλησε μια μεγάλη ευκαιρία.

Όπως πολύ σωστά δήλωσε ο Βόσνιος τεχνικός η πρόκριση θα κριθεί στην Αρένα, αναφέροντας χαρακτηριστικά πως «Όποιο και να ήταν το αποτέλεσμα, στην ΑΕΚ Αρένα θα κριθεί η πρόκριση. Οι παίκτες μου κατάλαβαν ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος να προοδεύσουμε σαν ομάδα είναι να παίξουμε έτσι. Κάναμε ευκαιρίες αλλά μας έλειψε το γκολ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν στο 50-50. Στο δεύτερο πιστεύω ότι ήμασταν καλύτεροι».

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Ανδρέα Αβραάμ να είναι ο ποδοσφαιριστής που το πάλεψε περισσότερο από όλους ενώ είχε και δοκάρι στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Αρκετές επελάσεις είχε από τα δεξιά ο Κυριάκου και έβγαλε κάποιες καλές σέντρες, οι οποίες ωστόσο πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Η λεμεσιανή ομάδα έχει πια να σκέφτεται την αναμέτρηση με την Ομόνοια για το πρωτάθλημα εκεί όπου θέλει να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών μετά την ήττα στην Πάφο. Φυσικά μετά από το παιχνίδι αυτό μπορεί να στρέψει την προσοχή της στην ΑΕΚ με μοναδικό στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ενδεχόμενη πρόκριση κόντρα στους Λαρνακείς θα είναι η 3η συνεχόμενη για τους «λέοντες» στο θεσμό του Κυπέλλου. Είναι δεδομένο πως κάτι τέτοιο μπορούν να το πετύχουν αρκεί να παίξουν όπως στο αποψινό 2ο ημίχρονο και φυσικά... να σκοράρουν...

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση