ΑΕΛ: Με τέτοιες γκολάρες υποκλίνεσαι!

Πως να μην υποκλιθείς...

Θεόδωρος Τσιολάκης

Η ΑΕΛ μετά από μία βραδιά θρίλερ κατάφερε να πάρει τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας με 4-3 της ΑΕΖ και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Ανόρθωση. Μπορεί η νίκη των «λέοντων» να ήταν αρκετά σημαντική, αλλά αυτό που έκλεψε την παράσταση χθες βράδυ ήταν οι γκολάρες του Ευάγγελου Αντρέου και του Βασίλη Παπαφώτη.

Οι δύο Κύπριοι άσοι πέτυχαν αμφότεροι δύο πανέμορφα τέρματα, το ένα να συναγωνίζεται το άλλο και στο τέλος ο Χρήστος Χαραλάμπους έκανε μια κίνηση που έδειξε τον σεβασμό του και την εκτίμηση του στον Βασίλη Παπαφώτη. Ο Κύπριος κόουτς υποκλίθηκε μπροστά στον Παπαφώτη μετά την γκολάρα που χάρισε τη νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

a

Πέραν από τις πανέμορφες γκολάρες που σημείωσαν οι Ανδρέου και Παπαφώτης, στο γενικό σύνολο οι εμφανίσεις τους κρίνονται πέρα για πέρα θετικές, με τον 20χρονο άσο να δείχνει χαρακτήρα, καθώς στο 1ο γκολ της ΑΕΛ πήρε την μπάλα, κοίταξε, ζύγισε και έκανε ένα πανέμορφο τεχνικό σουτ. Ενώ με το ταλέντο που διαθέτει προσφέρει μια άλλη ποιότητα στο παιχνίδι της Λεμεσιανής ομάδας.

Από την άλλη ο Παπαφώτης μπήκε στον αγώνα στο 81ο λεπτό και με λίγα λόγια έκανε αυτό που μπήκε στο ματς για να κάνει… τη διαφορά. Μόλις σε εφτά λεπτά κατάφερε να κλέψει την παράσταση και με μία εκπληκτική γκολάρα να γίνει ο μεγάλος πρωταγωνιστής, χαρίζοντας το 2/2 για την ΑΕΛ στο πρωτάθλημα.

Τώρα αυτό που μένει είναι η ομάδα του Χαραλάμπους να συνεχίσει στα καλά αποτελέσματα και απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο όπως είναι η Πάφος.