ΑΕΛ: Η δυστοκία και το καλό διάστημα

Το στατιστικό που αποτυπώνει τη δυσκολία στο σκοράρισμα

Εύη Χριστοδούλου

Μετά από έντεκα αγωνιστικές, δεν μπορεί να πει κανείς ότι η ΑΕΛ είναι ομάδα που… ματώνει τα αντίπαλα δίκτυα. Το εύκολο γκολ είναι ένα από τα μεγάλα προβλήματα στη φετινή σεζόν και γίνονται προσπάθειες να βρεθούν οι λύσεις.

Μέχρι τώρα κατάφερε να σκοράρει όλα κι όλα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα, με τον μεγαλύτερο αριθμό γκολ να τον πετυχαίνει στο… τελευταίο 15λεπτο κάθε ημιχρόνου. Αν χωρίσουμε το 90λεπτο ενός αγώνα, σε 15 λεπτά.

Πιο συγκεκριμένα, από τα δέκα γκολ, τα τρία τα πέτυχε μεταξύ 30ου και 45ου λεπτού και άλλα τρία από το 75’ μέχρι το 90’. Απέναντι στην Ομόνοια, ο Κάσα σκόραρε στο 39’, απέναντι στην Καρμιώτισσα ο Παπαφώτης στο 41’ και απέναντι στον Ακρίτα, ο Τσιμπόλα στο 31’.

Όσο αφορά το τελευταίο 15λεπτο, ο Σάντος πέτυχε το νικητήριο γκολ απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα στο 86’ και οι Μπεραχίνο και Μακρής στο 78’ και στις καθυστερήσεις του αγώνα απέναντι στον Ακρίτα εκτός έδρας.

Από εκεί και πέρα, στα υπόλοιπα 15λεπτα των αγώνων (0-15’, 15-30’, 45-60’ και 60-75’), πέτυχε από ένα γκολ. Με τον Άρη σκόραρε στο 2’ μετά το αυτογκόλ του Γιαγκό, απέναντι στην Καρμιώτισσα ο Σίλβα βρήκε δίκτυα στο 18’, ο Τσιμπόλα πέτυχε γκολ απέναντι στην Πάφος FC στο 56’ και ο Μπεραχίνο στην ήττα από τη Δόξα σκόραρε στο 64’.