ΑΕΛ: Γκολ αγνοείται εδώ και... εννέα ημίχρονα

Τα τραγικά στατιστικά της λεμεσιανής ομάδας τις τελευταίες εβδομάδες

Το μεγαλύτερο αγωνιστικό πρόβλημα της φετινής ΑΕΛ είναι αναμφίβολα το σκοράρισμα. Παρόλο που η ομάδα της Λεμεσού διαθέτει στις τάξεις της ικανότατους και έμπειρους επιθετικούς, αυτό το γεγονός δεν ακολουθείται στον αγωνιστικό χώρο, με τα αποτελέσματα να είναι τραγικά τις τελευταίες εβδομάδες.

Μοιάζει απίστευτο αυτό το στατιστικό, όμως είναι πέρα για πέρα αληθινό. Η ομάδα του Κέρκεζ έχει να σκοράρει σε αγώνα πρωταθλήματος από τις 23 Οκτωβρίου και την ισοπαλία με σκορ 2-2 κόντρα στον Εθνικό εκτός έδρας. Για την ιστορία, ο Αντρίγια Μαΐντεβάτς είχε σκοράρει τότε το 0-2 στο 44' του αγώνα στο Δασάκι.

Από τότε, μέχρι και σήμερα, η ομάδα της Λεμεσού αγνοεί το γκολ εδώ και 405 αγωνιστικά λεπτά ή για εννέα ημίχρονα, αν το προτιμάτε. Μαζί με τις καθυστερήσεις αυτών των παιχνιδιών, αυτά τα λεπτά είναι ασφαλώς περισσότερα και καταδεικνύουν περίτρανα το τεράστιο πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην μεσοεπιθετική της γραμμή.

Κόντρα σε Άρη, ΑΠΟΕΛ, Δόξα και ΑΕΚ, αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Εθνικό, οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού δεν «μάτωσαν» τα αντίπαλα δίκτυα, μένοντας πολύ πίσω από τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Συνολικά, έχουν πάρει μόνο δύο βαθμούς στα συγκεκριμένα παιχνίδια κόντρα στην ομάδα της Κατωκοπιάς και στην ομάδα της Άχνας, δεχόμενοι την ήττα στα υπόλοιπα τρία.

Αυτό που ξεκάθαρα επείγει από εδώ και πέρα για τον Κέρκεζ και τους ποδοσφαιριστές του είναι να βρεθεί ξανά ο τρόπος της «σύνδεσης» με τις αντίπαλες εστίες, πριν να είναι πολύ αργά για τους στόχους και τις επιδιώξεις της.