ΑΕΛ: Flash back εννέα χρόνια πριν

Το ξανάκανε 22 χρονών παιδί

Άλλοι το χαρακτηρίζουν σαν οιωνό και άλλοι ως σύμπτωση. Ο Στέφαν Τσέποβιτς, σκοράροντας δύο τέρματα απέναντι στην Πάφος FC το βράδυ της Δευτέρας 13 Σεπτεμβρίου (4-0) κατάφερε να πετύχει κάτι το οποίο «αναγκάζει» το μυαλό του να κάνει ένα flash back στη σεζόν 2012-13 και να θυμηθεί τον 22χρονο εαυτό του στην Παρτίζαν Βελιγραδίου.

Με τη φανέλα της ΑΕΛ και της ομάδας από τη Σερβία, κατάφερε να σκοράρει στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του αλλά και στον πρώτο του αγώνα πρωταθλήματος. Στις 17 Ιουλίου του 2012 πέτυχε το τρίτο (3-0) τέρμα στο 4-1 επί της Βαλέτα στη Μάλτα στον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η γνωριμία του με τα δίχτυα στο σερβικό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Παρτίζαν, κατεγράφη στις 11 Αυγούστου 2012 όταν διαμόρφωσε το 5-0 στην ευρεία νίκη με 7-0 επί της Μπόρτσα.

Εννέα χρόνια αργότερα, ο Τσέποβιτς στο ντεμπούτο του με την ΑΕΛ στις 22 του περασμένου Ιούλη πέτυχε το ένα και μοναδικό γκολ στη νίκη επί της Βλαζνία στο Τσίρειο (α’ προκριματικός Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ). Και έμελλε η πρώτη του συμμετοχή στο πρωτάθλημα να είναι τέτοια σε σημείο που να εκθειάζεται σε μεγάλο βαθμό από τα ΜΜΕ, κυρίως τα ηλεκτρονικά.

Από τη μια οι ΑΕΛίστες έμειναν με το στόμα ανοικτό για τη «δολοφονική» δεινότητά του στο σκοράρισμα (κυρίως ο τρόπος με τον οποίο τα καταφέρνει ή επιδιώκει να τελειώσει τις φάσεις), από την άλλοι οι παλαιότεροι θυμούνται τον πατέρα (Σλάντιαν Τσέποβιτς) με τη φανέλα του Απόλλωνα στο παρελθόν. Ενώ έχεις και κάποιους Ομονοιάτες σε χιουμοριστικό πλαίσιο πως η ομάδα τους δεν πήρε τάχατες τον «καλό Τσέποβιτς», γνωρίζοντας βεβαίως ότι ο Μάρκο είναι κι αυτός δεινός γκολτζής.

Ο Τσέποβιτς σε πέντε αγώνες πέτυχε ισάριθμα τέρματα (414 λεπτά συμμετοχής). Δεν σκόραρε μονάχα στον επαναληπτικό με την Καραμπάχ στο Αζερμπαϊτζάν, ενώ αν το πάρουμε διαιρετικά, είναι σαν να σκοράρει κάθε 82.5 λεπτά περίπου.